Infostart.hu
eur:
354.09
usd:
311.68
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Oltásához előkészített, a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyaggal, a Comirnaty-vakcinával töltött fecskendők a fővárosi Honvédkórház oltópontján 2021. április 13-án.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Már regisztráció nélkül is oltanak Szlovákiában

Szlovákiában már előzetes regisztráció nélkül is beoltathatják magukat a nagykapacitású oltóközpontokban az oltásra várók. Az egészségügyi minisztérium így szeretné intenzívebbé tenni az oltási kampányt és a vakcinázást is. Az alkotmánybíróság mindeközben felfüggesztette a Szlovák Közegészségügyi Hivatal rendeletét, ami karanténra kötelezi a külföldről hazatérő oltatlanokat, és rendszeres tesztelést ír elő meg az oltatlan ingázóknak.

Regisztráció nélkül fokozatosan minden megyében megkaphatják az igénylők a Covid-19 elleni védőoltást – közölte a megyék képviselőivel történt találkozója után Vladimír Lengvarský szlovák egészségügyi miniszter.

„Megállapodtunk abban, hogy intenzívebbé tesszük az együttműködést, hogy az oltási kampányt és a folyamatot fokoznunk kell vagy azokkal a mobil oltóhelyekkel, amelyeket az önkormányzatok működtetnek, vagy az egyes megyék háziorvosaival együttműködve” – mondta a tárcavezető.

A Szlovákiai Városok Uniója üdvözli az oltakozási lehetőségek bővítését. Richard Rybníček, az unió elnöke elmondta, a szlovákiai városok megtesznek minden tőlük telhetőt, hogy a helyi sajtóval is együttműködve oltakozásra buzdítsák a lakosokat. Néhány város saját motivációs aktivitásokat is szervez a polgárainak.

„Az egészségügyi minisztériummal közösen elsőrendűen összekapcsol minket az az igyekezet, hogy a lehető legnagyobb számú embert oltsák be jó minőségű oltóanyaggal” – nyilatkozta a nyolc szlovákiai megye képviseletének elnöke, Jozef Viskupič nagyszombati megyefőnök. Jelenleg Pozsony és Nagyszombat megyében oltanak regisztráció nélkül. Ján Lunter besztercebányai megyefőnök elmondta, hogy

a nyolc oltóközpontból kettőt bezártak, mivel kevesebb volt az érdeklődő.

Az oltatlanoknak vélhetően fizetniük kell majd a rendszeres tesztelésért. Miután a koalíció megismerte a havi költségeit ennek a szolgáltatásnak – ami a politikusok szerint több 10 millió euró szintjén mozog – kompromisszumos megoldást találtak ki: az embereknek ugyan fizetniük kell a PCR- vagy az antigén-tesztekért, de csak szimbolikus árat számítanának fel. A többit az állam fizetné, hasonlóképp, mint a gyógyszerek esetében. A PCR-teszteket a piac átlagban 60 euró körüli összegre árazta be, az antigén-tesztek esetében ez legfeljebb 20 euró körül mozog. Ezt az összeget kellene kifizetniük az oltatlanoknak, ha például be akarnának menni egy étterembe. Az ingázók esetében a határátlépéshez heti rendszerességgel ajánlottak a tesztek.

Közben újabb változás történhet a határátkelőkre vonatkozó szabályokat illetően. A Markíza televízió információi szerint az alkotmánybíróság kedden felfüggesztette a Közegészségügyi Hivatal legújabb rendeletét, amely kötelező karanténra kényszerítette a külföldről hazatérő oltatlanokat, illetőleg rendszeres tesztelési kötelességet szabott meg az oltatlan ingázóknak. Az alkotmánybíróság bíróság ezzel a határozatával ismét megújította a hivatal júniusi, utazási szemaforról szóló rendeletét, amely a vírus elterjedtségének mértéke alapján, színek szerint osztályozza a külföldi országokat.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×