Az instant tészta, a gyümölcs ízesítésű San Pellegrino szénsavas italok és az Amerikában forgalmazott eperízű Nesquik italpor – csak néhány olyan termék, amely egy belső anyag szerint nem felel meg a Nestlé által elismert „egészséges élelmiszer” sztenderdnek.
A Financial Times birtokába került prezentáció szerint
a világ legnagyobb élelmiszergyártójaként ismert svájci vállalat élelmiszereinek 60 és italainak 96 százaléka nem egészséges.
Az édességek és fagylaltok esetében pedig a portfólió 99 százaléka nem az.
Az adatok nem foglalják magukban a babatápszert és a háziállat-eledeleket valamint a kávét és a kifejezetten betegek számára előállított ételeket.
Az anyag akkor szivárgott ki, amikor a kormányok és az élelmiszergyártók világszerte harcot folytatnak az elhízás ellen és az egészségesebb táplálkozás népszerűsítéséért és a Nestlé éppen új vállalások publikálására készül a témában.
A belső prezentációt az idén mutatták be a cég vezetőinek és a számok beszédesek: az élelmiszer- és italporfólió 37 százaléka érte el a Nestlé és mások által is etalonnak tartott ausztrál élelmiszerbesorolási skálán a 3,5-ös fokozatot, ahol a legjobb minőséget az ötös fokozat jelenti. A 3,5-ös érték az, amit már „egészségesnek” tartanak egy termék esetében.
„Jelentősen javítottuk termékeinket, de az egészséges ételek és italok külsőleg meghatározott sztenderdjéhez képest még mindig alulmaradnak a termékeink, miközben egyre nagyobb a törvényi és a fogyasztói nyomás is” – állt az beismerés az anyagban.
A Nestlé számára az egyik opció az lehet, hogy az amúgy is
cukorban gazdag és „csemegének” számító édességekre és hasonló termékekre nem alkalmazza az egészséges élelmiszerre vonatkozó besorolást.
Mark Schneider, a cég vezérigazgatója elismerte, hogy a fogyasztók egészségesebb ételeket akarnak, de visszautasította, hogy a félkész vagy készételek általában egészségtelenek lennének.
A Nestlé-portfólióba tartozik ugyanakkor a DiGiorno, három húsos, croissant-tésztás pizza, amely például a napi ajánlott só-adag 40 százalékát és a Hot Pockets pepperoni pizza, amely a napi ajánlott mennyiség 48 százalékát tartalmazza.
A Nestlé most közölte, hogy átvizsgálja összes termékét, hogy azok megfeleljenek a kiegyensúlyozott táplálkozási követelményeknek. „Az elmúlt húsz évben már jelentősen csökkentettük a termékek só- és cukortartalmát, csak az elmúlt 7 évben 14-15 százalékkal” – közölte a cég.
Az élelmiszergyártóknak azonban nincs könnyű dolga, jegyezte meg az FT-nek nyilatkozó táplálkozástani professzor.
„A cégeknek pénzt kell termelniük a részvényeseiknek. Olyan termékeket kell forgalmazniuk ehhez, amelyeket a lehető legtöbb ember keres és vesz meg... ez pedig a hulladékétel”.
Nagy kihívás úgy csökkenteni az ételek só- és cukortartalmát, hogy azok íz-profilja megmaradjon – tette hozzá.