eur:
410.74
usd:
393.96
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Nézők várakoznak az előadás kezdetére a Sondheim színház előtt a brit főváros Soho negyedében 2020. december 15-én. Matt Hancock brit egészségügyi miniszter bejelentette, hogy december 16-tól a koronavírus-járvány megfékezésére kidolgozott háromfokozatú készenléti rendszer legmagasabb szintje lép életbe Londonban és térségében az új fertőződések számának növekedése miatt.
Nyitókép: MTI/EPA

Elűzik a külföldi munkavállalókat Angliából?

Mint a hazai sajtószemlézők is idézik, a The Guardian brit napilap szerint erősítik Angliában a külföldi munkavállalókra vonatkozó „Önkéntes visszatérés” elnevezésű programot. Ennek bizonyára az az oka, hogy a koronavírus-járvány nagyfokú elterjedése a szigetországban komoly munkanélküliséget okoz, tehát a vendégmunkások nem olyan szívesen látottak, mint eddig voltak.

A külföldi munkavállalók távozását támogató brit program tulajdonképpen már január elsejétől életbe lépett, de eddig nem nagyon lehetett hallani róla. Aki hajlandó élni vele, az kérelmezheti a támogatást, és elbírálás után nemcsak ingyen repülőjegyet kaphat, hanem 200 font segélyt is.

Az Önkéntes visszatérés program eredetileg a világ elmaradottabb országaiból érkezett, képzetlen, munkára gyakran nehezen fogható, munkanélküli segélyből élő, jobbára az utcákon ténfergő, tulajdonképpen kiutasítandó százezrektől való megszabadulást célozta, és nem az Európából érkezetteket. Június 30-ig lehet rá jelentkezni.

Ami az európaiakat illeti, a brexit életbelépésekor a brit illetékesek váltig hangoztatták, hogy az európai vendégmunkások jogai nem fognak sérülni.

Megszegik az ígéretet? Mi lesz például a Nagy-Britanniában dolgozó magyarokkal?

Jobban megvizsgálva arról van szó, hogy az új helyzetben, a nagyfokú munkanélküliség előállta után, az itt dolgozók státusát akarják rendezni. A brit bevándorlási miniszter, Kevin Foster szerint nem kell aggódni, fölösleges a június végi jelentkezési határidő kitolását követelni, a program máris népszerű: a koronavírus által erősen sújtott Angliából sokan szívesen hazatérnek, különösen, ha munka nélkül maradtak. Akik nem akarnak távozni, azokat nem fogják erre kényszeríteni.

A program azokra vonatkozik, akik illegálisan tartózkodnak Nagy-Britanniában, vagy lejárt a tartózkodási, munkavállalási engedélyük.

A brexit életbelépése után megjelent egy Székelyudvarhelyről Angliába költözött nővel készült riport, aki ebben úgy fogalmazott, hogy „az angolok a piszkos munkától húzódoznak, építkezésen segédmunkásként, a háztartásokban takarítóként vagy idősgondozóként nem dolgoznak. Ezért van szükség külföldi vendégmunkások százezreire, és nem fogják őket hazaküldeni.”

Az új helyzetben az építőiparban és a háztartásokban nagy elbocsájtások vannak. A brit államkassza nem szívesen fizet külföldieknek is munkanélküli segélyt, tehát lehet, hogy ösztönzi az Önkéntes visszatérés programot, de a hangsúly azért az elnevezésben szereplő önkéntességen van.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.

Az egekbe lökte a gáz árát Vlagyimir Putyin

Az európai földgázpiaci árak emelkedésnek indultak, miután Vlagyimir Putyin az Ukrajnán keresztül történő európai gázszállítás fenntartásáról szóló megállapodásról beszélt.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×