eur:
411.21
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: pixabay

Zöldenergia-termelési rekordot hozott a brit vihar

Az év egyik zöldenergia-termelési rekordját állította fel Nagy-Britannia a Bella nevű vihar idején. A zord időben felpörögtek a szélerőművek.

December 26-án olyan hihetetlenül erős, óránkénti 160 kilométeres nagyságú szél fújt Nagy-Britannia egyes vidékein, hogy csúcsra jártak a szélerőművek, és a napi áramtermelés 50,7 százalékáát adták.

Ezzel

a szigetország jó úton halad afelé, hogy az idei legyen az ország egyik „legzöldebb” éve.

A legnagyobb „zöld” rekord egyébként nem december 26-hoz fűződik: augusztusban a szélenergia részesedése a napi megtermelt elektromos áramban elérte a 60 százalékot.

Ebbe persze besegített a koronavírus is: az év során többször bevezetett karanténok nyomán visszaesett az energiakereslet, így kevesebb fosszilis tüzelőanyagot kellett égetni.

A pandémia ugyan árnyalta a képet, de valójában Nagy-Britanniában az elmúlt évtizedben előretört a biomasszából, szélből és napfényből nyert energia termelése – emlékeztetett a Drax Electric Insight nevű, részben biomasszából áramot termelő cég jelentése. 2013 óta folyamatosan csökken a brit földön termelt energia „karbonintenzitása”, azaz az, hogy mekkora széndioxid-emisszióval jár egy-egy kilowattóra megtermelése.

A brit kormány célja, hogy 2050-ra az ország nettó zéró széndioxid-kibocsátó legyen,

vagyis addigra ellensúlyozzák a teljes emissziót.

2050-re várhatóan megduplázódik Nagy-Britannia elektromosáram igénye, és mivel addigra szigorodnak a környezetvédelmi követelmények, meg kell növelni a hálózatba csatlakoztatott megújuló források arányát.

Az áramhálózatot fenntartó National Grid számai szerint az idén Angliában, Skóciában és Walesben gázból és kőszénből nyert energia az összes megtermelt energia 36 százalékát adta, ami 10 százalékos csökkenés az előző évhez képest. A szél- és a napenergia ugyanakkor szintén közel egyharmaddal, 29 százalékkal részesedett a mixből.

Az idén egy kilowattóra elektromosság megtermelése 181 gramm széndioxid-kibocsátásba került a tavalyi 215-höz képest. 2019-ben pedig 33 grammal kevesebb szén-dioxid-emisszióból tudtak áramot termelni, mint 2018-ban.

A legtöbb napenergiából nyert áramot az idén áprilisban termelték a britek, és az ipari forradalom óta a leghosszabb, szénmentes energiatermelési időszak is az idén volt, április és június között.

Augusztusban és szeptemberben viszont emelkedett az emisszió: az energiacégek ebben a kevésbé szeles időszakban 20 százalékkal megnövelték a gázüzemű erőművek termelését – ez pedig jól mutatja, ha nem fúj a szél és nem süt a nap, akkor egyelőre hozzá kell nyúlni a szennyezőbb energiaforrásokhoz. Nagy-Britannia továbbra is 40 százalékban földgázból generál áramot.

A megoldás a zöld úton előállított energia tárolása lehet

– ez masszív erőfeszítést és technológiai ugrást igényel, de a Tesla cég épp ilyen masszív akkumulátor telepekkel kísérletezik Ausztráliában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×