eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Nyitókép: Pixabay

Ahány párt, lassan annyiféle járványkezelési terv készül Szlovákiában

Szlovákiában a hétvégi, önkéntes alapú tömeges tesztelésen már jóval alacsonyabb volt a részvételi arány, mint az előző fordulókban. Ez befolyásolhatja a következő hetekre tervezett szűrések feltételeit is. Az ország gazdasági minisztere közben bejelentette, pártja nem támogatja az országos szintű tesztelést, amint azt Igor Matovič kormányfő korábban felvázolta.

Szombaton és vasárnap összesen 458 szlovákiai településen szerveztek ismét tömeges antigéntesztelést, ám mivel a szűrés ezúttal teljesen önkéntes volt, a részvételi arány jóval elmaradt a kormány által elvártaktól. Összesen 110 ezer ember vett részt a szűrésen, és 2501 pozitív esetet találtak, ami 2,3 százalékos fertőzöttséget jelent. Ez az arány az előző fordulókhoz képest viszonylag magasnak mondható. Az első körben 1 százalékos volt, a másodikban pedig 0,6 százalékos a fertőzöttség. Igor Matovič miniszterelnök szerint nyilvánvaló, hogy az önkéntes alapú szűrésnek nem sok értelme van. Azt mondta, a következő országos tesztelésre két hét múlva, az első decemberi hétvégén kerülhet sor.

Kormánykoalíciós társa, Richard Sulík gazdasági miniszter ugyanakkor bejelentette, pártja,

a Szabadság és Szolidaritás nem támogatja az országos szintű antigéntesztelést.

Ehelyett hétfőn reggel ismertette a liberális párt által kidolgozott saját járványügyi tervet, amely az ország egészére, és az egyes körzetekre vonatkozó szabályokat és ajánlásokat fogalmaz meg, tesztelési tervet tartalmaz, kitér a határokon átnyúló rendszerre és a bezárt vagy korlátozottan működő cégek kompenzálására.

„A járványterv a leginkább érintett régiók tesztelését szorgalmazza” – árulta el a gazdasági miniszter. A terv a tesztelés módját is leírja. Eszerint az iskolákban, a szociális otthonokban tesztelni kell, ha tünetek mutatkoznak. Tömegrendezvények, például sportesemények előtt is tesztelni kellene. Külön tesztelési rendszert vezetnének be a határokon, a stratégiai vállalatoknál, az 1000 főnél több alkalmazottat foglalkoztató üzemekben.

A szintén a liberális párt színeiben politizáló Branislav Gröhling oktatási miniszter hangsúlyozta, fontos, hogy a gyerekek újra iskolába járjanak. A tárcavezető azt szorgalmazza, hogy november 30-án megnyissanak az iskolák. Szerinte fontos, hogy a gyerekek személyes kapcsolatban legyenek a tanáraikkal és az iskolatársaikkal.

Az iskolák számára külön jelzőrendszert vezetnének be.

Gröhling mobil tesztelőegységeket szeretne létrehozni, amelyek az igazgató kérésére az iskolában tesztelnék a diákokat és az alkalmazottakat.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×