eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Az ír kormányfő sajtóhivatalának felvételén Leo Varadkar ír kormányfő (j) és Boris Johnson brit miniszterelnök beszélget az északnyugat-angliai Thornton Manor kastély kertjében, Liverpool közelében 2019. október 10-én. A magánjellegűnek minősített megbeszélést követően Varadkar azt nyilatkozta, hogy uniós országának még mindig van lehetősége a megállapodásra Nagy-Britanniával a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről. A kilépés jelenleg érvényben levő határnapja október 31.
Nyitókép: MTI/EPA/Ír kormányfői sajtóhivatal/Noel Mullen

Boris Johnson és ír kollégája valamiért nagyon mosolyog

Írország szerint október végéig mégis megköthetik a brexitalkut; erről beszélt a brit kormányfővel tartott magánbeszélgetése után az ír miniszterelnök. Mindkét fél azt mondta, "ösvényt látnak a lehetséges megállapodáshoz", de még csend övezi a kompromisszum tartalmát.

Áttörés vagy újabb hamis hajnal? Ezzel a kérdéssel kommentálta az Independent című brit lap Leo Varadkar ír miniszterelnök és brit kollégája, Boris Johnson rendkívüli brexitminicsúcsát.

Varadkar egy elegáns angliai birtokon látogatta meg Johnsont, akivel közel három órát beszélt, nemcsak bent a celebek által látogatott patinás udvarházban, de a festői fasorok között sétálva is. Tanácsadóik csak másfél órával később csatlakoztak hozzájuk.

A két országot és az EU-t azonban nem ez érdekli, hanem az, hogy

sikerül-e feloldani a szabályozott brit uniós kilépést fékező ír határkérdést.

A felek közös nyilatkozata, miszerint "ösvényt látnak egy lehetséges alkuhoz", az elmúlt napok temetői hangulata után ismét reménysugár lehet.

"Lehetséges, hogy október végéig megállapodást kössünk, elfogadtassuk a szerződést, amivel az Egyesült Királyság szabályozott módon távozhat az EU-ból" – mondta ír újságírók előtt Varadkar, aki "nagyon ígéretesnek" nevezte a megbeszélést.

"De még kilöttyenhet az ital, sok mindent nem én ellenőrzök"

– tette hozzá. Amikor nekiszegezték a kérdést, hogy ki engedett, hogy feloldják a patthelyzetet, kitérő választ adott:

"Nem úgy kell tekinteni rá, hogy ki enged, hogy ki a győztes, ki a vesztes, egyikünk sem akar ilyen játékot" – mondta. Az ír sajtó szerint ugyanakkor "nagyon jelentős elmozdulást láttak Johnson részéről a vámkérdésekben". A brit sajtó arról spekulál, hogy Johnson szembement befolyásos és rettegett tanácsadójával Dominic Cummingsszal, akit az eheti, az alkut elképzelhetetlennek nevező harcias Downing Streeti szivárogatatás forrásának tartanak.

A hír nyomán másfél százalékkal felment az angol font árfolyama, a 10 éves lejáratú brit állampapír hozama pedig egy nap alatt úgy megugrott, mint amire négy éve nem volt példa.

A találkozóról kiadtak egy fotót is, amin láthatóan elégedetten mosolyog a Taoisech (az ír és a brit politikai nyelvben így nevezik az ír miniszterelnököt) és kevésbé meggyőzően a brit kormányfő. A lehetséges alkut jóvá kell hagynia Brüsszelnek és az Európai Parlamentnek, Johnsonnak pedig el kell fogadtatnia a brit parlamenttel. Kérdés, mit mond a jelenleg őt támogató északír protestáns párt, a DUP és a brit konzervatív képviselők keményvonalas brexitpárti frakciója? Lázadó munkáspárti képviselők csoportja már támogatást ígért Johnsonnak.

Írország a brit-uniós válási megállapodás kulcsa, mivel az úgynevezett ír határgarancia ügye volt az, ami idáig fékezte az egyezmény elfogadását a brit parlamentben és így a britek rendezett kilépését az Európai Unióból.

Dublin és az EU számára is fontos, hogy ezen az 500 km hosszú szárazföldi határon át ne áramoljanak be az Unióba a szabványoknak nem megfelelő és esetleg vámolatlan áruk, amelyek hátrányba hozzák az EU-s vállalkozásokat illetve azokat az országokat, amelyek kereskedelmi megállapodást kötöttek az EurópaiUnióval.

Emellett viszont a határ átjárhatósága az északír béke garanciája. Az 1998-as Nagypénteki Egyezmény nyomán felállt, határon átnyúló szervek és a szabad forgalom tett pontot a szektás konfliktusra és terrortámadásokra, amelyekben több, mint három és félezer embert öltek meg az évek során.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×