eur:
392.82
usd:
366.69
bux:
66129.26
2024. április 25. csütörtök Márk
Boris Johnson brit miniszterelnök a beszédét írja pártjának, a Konzervatív Pártnak manchesteri kongresszusára 2019. október 1-jén.
Nyitókép: MTI/AP/PA/Stefan Rousseau

Elemző: kemény brexit jöhet, mert így nyerhet választást Boris Johnson

A Bruxinfo elemzője szerint mind a brit, mind az uniós oldalon a politikai kármentést tartják a legfontosabbnak a brexittel összefüggésben. Fóris György az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: Boris Johnson miniszterelnök előre hozott parlamenti választásra játszik.

Brit kormánykörökben az most a fontos, hogy hogyan pozicionálja a közvéleménybe mindazt, amit a kormányzat a brexit kapcsán csinál - vélekedett az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában Fóris György, a Bruxinfo elemzője.

"Beterjeszt, kijelent, reakciókat kap vagy nem, azt hogyan értékeli; a helyzet beállítása a legfontosabb most odahaza, egyszerűen abból a szándékból, hogy a jelenlegi belpolitikai helyzet nyilvánvalóan fenntarthatatlan lesz, előre hozott választásokra kerül sor és azt meg kell nyerni; jó eséllyel a kilépési kemény mag retorikájával van erre lehetőség" - fogalmazott Fóris György.

Arra a felvetésre, hogy három héttel a valószínűsíthető brexit előtt a miniszterelnöknek nem az Egyesült Királyság kivezetése fontos az EU-ból, hanem a saját belpolitikai érdekei, azt mondta: a kettő egybevág.

"Két alapvető célja van: bármi áron, de

kilépni az EU-ból, a mögötte állva maradt egyetlen mag és erő ezt képviseli. Ha kell, akkor csúsztatással, ha kell, diplomáciai rafinériával, ha kell, akkor offenzív politikával. A másik ezzel párhuzamosan: meg kell nyerni a választást,

vissza kell szerezni a parlamenti többséget és erőből kormányozni. Boris Johnson azért nem választja szét a kettőt, mert úgy érzi, a kettő egymás kezére játszik" - fejtegette az elemző.

Az Európai Unió közben szerinte nem másra játszhat, mint a kármentés.

"Kármentés a netán tényleg bekövetkező megállapodás nélküli kilépés esetére, ugyanis a történés mind a brit, mind az uniós gazdaságot is érintené" - Fóris György szerint, aki elmondta még, a német és a nemzetközi üzleti élet is kifejezetten próbál lobbizni azért, hogy elkerüljék a megállapodás nélküli kilépést, mivel konkrétan gyártási tevékenységek sora folyik megosztva a szigeteken és a kontinensen, ezt pedig teljesen újra kéne szervezni.

Rámutatott ugyanakkor,

19 szektorális terv van az asztalon a kemény brexit esetére,

de ezek behatárolt időről, fél-egy évről szólnak, amíg kibogozzák a technikai részleteket.

Az EU közben ama látszat elkerülésére is törekszik, hogy az unió volt "fafejű" - tette hozzá még Fóris György.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

Okok, amelyek a magasba emelték, aztán a földhöz csapták Szoboszlai Dominik Liverpoolját

A Liverpool – különösen fájó ez a Vörösök híveinek – éppen a városi rivális Everton elleni vereséggel, szerdán szinte minden esélyét elveszítette a győzelemre az Arsenallal és a Manchester Cityvel vívott hármas harcban. Az Ágyúsok előnye három pont négy fordulóval a zárás előtt, ami a jobb gólkülönbség miatt valójában négy. A City két mérkőzéssel kevesebbet játszott náluk, de a vesztett pontokat tekintve az előnye öt pont Szoboszlai Dominik csapatával szemben.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Ha Ukrajna élni akar, harcolnia kell – De mire lesz elég az amerikai segélycsomag?

Több hónap huzavona után az Egyesült Államok törvényhozása megszavazta, Joe Biden elnök pedig mára virradóra aláírta azt a törvényt, amely az eddigi legnagyobb, összesen 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot biztosítja Ukrajna számára. A támogatás mérete példa nélküli, az viszont nagy kérdés, hogy mire lesz elég. Képesek lehetnek-e az ukránok visszafoglalni az oroszok által megszállt területeket, vagy csupán a védelmi képességeik lesznek erősebbek? Kell-e tartani eszkalációtól az új fegyverek miatt, és mi lehet Oroszország jelenlegi, valós célja a háborúban? Továbbá milyen keretben érdemes értelmezni az eseményeket, tényleg a Nyugat sorsa dőlhet el Kelet-Ukrajnában vagy csupán szláv belharcról van szó? Egyebek mellett ezekről a témákról kérdeztük Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének docensét az Ukrajnának megszavazott amerikai katonai segély apropóján.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 17:02
×
×
×
×