eur:
414.33
usd:
394.2
bux:
78155.81
2024. december 2. hétfő Melinda, Vivien
Boris Johnson brit miniszterelnök a beszédét írja pártjának, a Konzervatív Pártnak manchesteri kongresszusára 2019. október 1-jén.
Nyitókép: MTI/AP/PA/Stefan Rousseau

Elemző: kemény brexit jöhet, mert így nyerhet választást Boris Johnson

A Bruxinfo elemzője szerint mind a brit, mind az uniós oldalon a politikai kármentést tartják a legfontosabbnak a brexittel összefüggésben. Fóris György az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában azt mondta: Boris Johnson miniszterelnök előre hozott parlamenti választásra játszik.

Brit kormánykörökben az most a fontos, hogy hogyan pozicionálja a közvéleménybe mindazt, amit a kormányzat a brexit kapcsán csinál - vélekedett az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában Fóris György, a Bruxinfo elemzője.

"Beterjeszt, kijelent, reakciókat kap vagy nem, azt hogyan értékeli; a helyzet beállítása a legfontosabb most odahaza, egyszerűen abból a szándékból, hogy a jelenlegi belpolitikai helyzet nyilvánvalóan fenntarthatatlan lesz, előre hozott választásokra kerül sor és azt meg kell nyerni; jó eséllyel a kilépési kemény mag retorikájával van erre lehetőség" - fogalmazott Fóris György.

Arra a felvetésre, hogy három héttel a valószínűsíthető brexit előtt a miniszterelnöknek nem az Egyesült Királyság kivezetése fontos az EU-ból, hanem a saját belpolitikai érdekei, azt mondta: a kettő egybevág.

"Két alapvető célja van: bármi áron, de

kilépni az EU-ból, a mögötte állva maradt egyetlen mag és erő ezt képviseli. Ha kell, akkor csúsztatással, ha kell, diplomáciai rafinériával, ha kell, akkor offenzív politikával. A másik ezzel párhuzamosan: meg kell nyerni a választást,

vissza kell szerezni a parlamenti többséget és erőből kormányozni. Boris Johnson azért nem választja szét a kettőt, mert úgy érzi, a kettő egymás kezére játszik" - fejtegette az elemző.

Az Európai Unió közben szerinte nem másra játszhat, mint a kármentés.

"Kármentés a netán tényleg bekövetkező megállapodás nélküli kilépés esetére, ugyanis a történés mind a brit, mind az uniós gazdaságot is érintené" - Fóris György szerint, aki elmondta még, a német és a nemzetközi üzleti élet is kifejezetten próbál lobbizni azért, hogy elkerüljék a megállapodás nélküli kilépést, mivel konkrétan gyártási tevékenységek sora folyik megosztva a szigeteken és a kontinensen, ezt pedig teljesen újra kéne szervezni.

Rámutatott ugyanakkor,

19 szektorális terv van az asztalon a kemény brexit esetére,

de ezek behatárolt időről, fél-egy évről szólnak, amíg kibogozzák a technikai részleteket.

Az EU közben ama látszat elkerülésére is törekszik, hogy az unió volt "fafejű" - tette hozzá még Fóris György.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Váratlanul Kijevbe érkezett Olaf Scholz, nagy bejelentéssel kezdte látogatását

Váratlanul Kijevbe érkezett Olaf Scholz, nagy bejelentéssel kezdte látogatását

Rendkívüli, előre be nem jelentett látogatásra érkezett hétfő reggel Kijevbe a német kancellár. A vizit meglepetést okozott a német média számára is, azzal kapcsolatban azonban szinte tejes a "konszenzus", hogy az ukrajnai háború immár a februári német parlamenti választások egyik legfőbb kampánytémájává vált.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Ebben a mérnökszakmában nincs termék, nincs tégla, mégis megkerülhetetlen az építőiparban

Ebben a mérnökszakmában nincs termék, nincs tégla, mégis megkerülhetetlen az építőiparban

Az építőiparban a projektmenedzsment és műszaki ellenőrzés szerepe megkérdőjelezhetetlenül felértékelődött az elmúlt években. Az előregyártás, a nemzetközi projektek terjedése vagy a fenntartható kivitelezés mind olyan gyorsan változó területei a szektornak, amelyekhez alkalmazkodni mérnökként is kihívás, az ország első magasházáról, a 143 méter magas Mol-torony építéséről nem is beszélve. Magyarország egyik legnagyobb beruházása, a debreceni BMW gyár projektmenedzsmentjét is a CÉH zRt. végzi, de nevükhöz számos ikonikus műemléki épület felújítása is fűződik. A Portfolio háromrészes videósorozatának második epizódjában Kisgyörgy János, a CÉH zRt. vezérigazgató-helyettese és a projektmenedzsment iroda vezetője mutatja be a vállalat legnagyobb volumenű megbízásait, a feladatok sokszínűségét és azt, hogy hogyan lehet egyik hónapról a másikra egy 100 mérnököt számláló csapatot létrehozni Debrecenben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×