A Független Görögök nevű párt vezére, egyben a védelmi miniszter, Panosz Kammenosz lemondása nyomán megrendült a görög kormánykoalíció és kisebbségbe került a parlamentben a fő kormánypárt, a Sziriza.
Kammenosz Macedónia névváltoztatása, pontosabban amiatt távozott, hogy a szomszédos ország nevében megmarad az azonos nevű görög tartományra utaló név.
Ciprasz kormányfő pártja, 145 képviselőjével, kisebbségben maradt a 300 fős parlamentben.
A kormányfő ezek után bizalmi szavazást rendelt el, amelynek kapcsán volt minisztere felszólította pártját, hogy szavazzon a kormány ellen.
Ha a kormány elbukik a hirtelen jött bizalmi vokson, akkor előrehozhatják az őszre tervezett választásokat.
A kormány megalakulásakor sokakat meglepett, hogy a radikális balodali Sziriza koalícióra lépett a jobboldali populista Független Görögökkel – és a kényszerű házasság most felbomlott.
Kammenosz szerint a névvita nem ért annyit, hogy miniszter maradjon és pártja hat másik minisztere is azonnal kilépett a kormányból.
A fő konzervatív ellenzéki párt, az Új Demokrácia szintén ellenzi Macedónia új nevét. Találgatások szerint azonban a Független Görögök néhány tagja és néhány független képviselő is a kormánnyal szavazhat – így Cipraszék talán túlélik a kedden induló vitát követő bizalmi szavazást – jegyezte meg a BBC.
A hitelprogram lezárása után ebbe bukhat bele?
Elemzők szerint a kormányfő közben kitart amellett, hogy a görög parlament fogadja el Macedónia új nevét.
Ciprasz számára keserűen ironikus lenne, ha eme kérdés miatt bukna el radikális baloldali kormánya, amely 3 éven át túlélve sikeresen lezárta az adósságválságban megrendült Görögország számára nyújtott és sokat támadott külföldi hitelezői programot. Ezek részeként Athén 62 millárd euró kedvezményes kölcsönt kapott, de arra kényszerítették, hogy súlyosan népszerűtlen költségvetési megszorításokat hajtson végre – jegyezte meg a BBC.
A kabinetből távozó Kammenosz védelmi miniszter ennek kapcsán azt mondta: a kormány elvégezte küldetését.