A német miniszter tárgyalásait röviden úgy összegezte, hogy messze még a kompromisszum. Némi derűlátással azonban hozzátette azt is, hogy reménykeltőnek tartja az amerikai külügyminiszter hajlandóságát tanácskozás megkezdésére az Egyesült Államok szövetségeseivel az Iránnal szemben kialakítandó politika esetleges összehangolására.
Hazaindulása előtt a német külügyminiszter élő adásban nyilatkozott a német állami tévécsatorna híradójában. Az első mondatok után szavait elnyomta a washingtoni repülőtérről felszálló gépek zaja. A híradó műsorvezetője ezt jelképértékűnek nevezte, mondván,
Németország szava már alig ér el az amerikai vezetők füléhez.
Heiko Maas eredetileg az iráni atomszerződés amerikai felmondásán túl tervbe vette a hasonló sorsra jutott klímamegállapodás ügyének, a védelmi kiadások emelésének, valamint a kereskedelmi feszültségek feloldásának megvitatását. Mindebből – mint hazaindulása előtt közölte – szinte kizárólag csupán az Iránnal kapcsolatos témát tudta Mike Pompeo külügyminiszterrel megtárgyalni, pontosabban kifejteni előtte Berlin, valamint az európai szövetségesek álláspontját, hogy miért tartják fontosnak a Teheránnal kötött atomszerződés tiszteletben tartását.
A megbeszélésen Pompeo kitartott az amerikai kormány azon szándéka mellett, hogy csakis akkor hajlandó a már felmondott szerződés újratárgyalására, ha Irán maradéktalanul teljesíti a vele szemben támasztott követeléseket. Később azonban hangsúlyozta, hogy
az Egyesült Államok a közeljövőben találkozni akar európai szövetségeseivel, így a német, a francia és a brit külügyminiszterrel úgymond közös stratégiai kialakítására Teheránnal szemben.
Noha ezt a hajlandóságot Heiko Maas derűlátással ítélte meg, a Washington látogatását kommentáló német újságok szinte egybehangzó véleménye szerint a külügyminiszter igencsak hűvös fogadtatása, valamint tárgyalásai élesen rávilágítottak az Atlanti-óceán két partja között elmélyült politikai szakadékra. Mindezt megtetézte, hogy Heiko Maas repülőgépe alig emelkedett a magasba, amikor Donald Trump elnök bejelentette, hogy fontolóra vette a külföldi gépkocsik amerikai behozatalára kivetett védővámok drasztikus emelését.