eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Brüsszel, 2018. március 19.Heiko Maas új német külügyminiszter nyilatkozik a sajtó képviselőinek, amikor az európai uniós tagállamok külügyminisztereinek tanácskozására érkezik Brüsszelben 2018. március 19-én. (MTI/EPA/Olivier Hoslet)
Nyitókép: OLIVIER HOSLET

Távol a kompromisszum Irán ügyében

Alig néhány nappal a német kancellár amerikai látogatása után Heiko Maas külügyminiszter is Washingtonban járt, és kísérletet tett az Iránnal kapcsolatos álláspontok közelítésére.

A német miniszter tárgyalásait röviden úgy összegezte, hogy messze még a kompromisszum. Némi derűlátással azonban hozzátette azt is, hogy reménykeltőnek tartja az amerikai külügyminiszter hajlandóságát tanácskozás megkezdésére az Egyesült Államok szövetségeseivel az Iránnal szemben kialakítandó politika esetleges összehangolására.

Hazaindulása előtt a német külügyminiszter élő adásban nyilatkozott a német állami tévécsatorna híradójában. Az első mondatok után szavait elnyomta a washingtoni repülőtérről felszálló gépek zaja. A híradó műsorvezetője ezt jelképértékűnek nevezte, mondván,

Németország szava már alig ér el az amerikai vezetők füléhez.

Heiko Maas eredetileg az iráni atomszerződés amerikai felmondásán túl tervbe vette a hasonló sorsra jutott klímamegállapodás ügyének, a védelmi kiadások emelésének, valamint a kereskedelmi feszültségek feloldásának megvitatását. Mindebből – mint hazaindulása előtt közölte – szinte kizárólag csupán az Iránnal kapcsolatos témát tudta Mike Pompeo külügyminiszterrel megtárgyalni, pontosabban kifejteni előtte Berlin, valamint az európai szövetségesek álláspontját, hogy miért tartják fontosnak a Teheránnal kötött atomszerződés tiszteletben tartását.

A megbeszélésen Pompeo kitartott az amerikai kormány azon szándéka mellett, hogy csakis akkor hajlandó a már felmondott szerződés újratárgyalására, ha Irán maradéktalanul teljesíti a vele szemben támasztott követeléseket. Később azonban hangsúlyozta, hogy

az Egyesült Államok a közeljövőben találkozni akar európai szövetségeseivel, így a német, a francia és a brit külügyminiszterrel úgymond közös stratégiai kialakítására Teheránnal szemben.

Noha ezt a hajlandóságot Heiko Maas derűlátással ítélte meg, a Washington látogatását kommentáló német újságok szinte egybehangzó véleménye szerint a külügyminiszter igencsak hűvös fogadtatása, valamint tárgyalásai élesen rávilágítottak az Atlanti-óceán két partja között elmélyült politikai szakadékra. Mindezt megtetézte, hogy Heiko Maas repülőgépe alig emelkedett a magasba, amikor Donald Trump elnök bejelentette, hogy fontolóra vette a külföldi gépkocsik amerikai behozatalára kivetett védővámok drasztikus emelését.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×