eur:
393.13
usd:
367.06
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György
Peking, 2017. november 9.Hszi Csin-ping kínai elnök (b) és Donald Trump amerikai elnök a pekingi Nagy Népi Csarnoknál tartott fogadási ünnepségen 2017. november 9-én. Trump kétnapos látogatáson tartózkodik Kínában. (MTI/EPARoman Pilipej)
Nyitókép: ROMAN PILIPEJ

Szigorúan lép fel Trump Kínával szemben

A korábbi összeg kétszeresét akarja büntetésként kiróni Kínára Donald Trump. Az amerikai elnök azt mondta: pénteken jelenti be a kínai termékekre kivetendő védővámok mértékét. Trump indoklása szerint ezzel fellép a szellemi termékek lopása ellen és az amerikai munkahelyek védelme érdekében.

A Washington Post című lap négy kormányzati illetékesre hivatkozva állítja azt, hogy évi 60 milliárd dollárnyi védővámmal akarja sújtani a kínai termékeket Donald Trump. Az amerikai elnök – annak ellenére, hogy baráti viszonyt alakított ki a Hszi Csin-ping kínai elnökkel – már régóta kampányolt Kína kereskedelmi politikája ellen.

Tanácsadói ajánlása szerint az amerikai kormány évi 30 milliárd dollárnyi védővámot vethetne ki a távol-keleti ország termékeire, ám kiszivárgott információk szerint Trump ennek dupláját akarja bejelenteni pénteken.

A csomag rendelkezései több mint 100 terméket érintenének.

Trump szerint ezeket úgy fejlesztették ki, hogy ipari titkokat loptak el amerikai cégektől, vagy azok átadására kényszerítették őket, hogy bejuthassanak a hatalmas kínai piacra.

Kommentátorok az amerikai cégekre is veszélyesnek minősítették az elnök tervét. Az utóbbi időben azonban Donald Trump bebizonyította, hogy kész egyoldalúan protekcionista lépéseket bevezetni, annak ellenére, hogy tanácsadói óvják az esetleges globális kereskedelmi háborútól.

A Kína elleni védővámokhoz azonban más lépésekhez képest megrögzötten ragaszkodik – utalt rá az elnök környezete. „Ez egy olyan elnök, aki ég a vágytól, hogy büntetővámokat vessen ki és lépése nem tűnik olyannak, ami számolna az amerikai érdekek védelmével” – mondta Phil Levy, ifjabb George Bush volt elnök egykori kereskedelmi tanácsadója.

A Post szerint a legtöbb amerikai cég osztja Trump negatív véleményét Kínáról, de sokan nem értenek egyet a módszereivel.

Az Amerikai-Kínai Kereskedelmi Kamara például azt mondta: a védővámok többet ártanak majd, mint használnak a szellemi termékek és az amerikai cégek védelme szempontjából. „Az üzlet megoldásokat akar látni, nem csak büntetést” – mondta John Frisbie, a tanács elnöke.

Hszi Csin-ping kínai elnök – akinek akár haláláig tartó kormányzását most szavazta meg a kommunista pártkongresszus – közben arra figyelmeztetett, „kész véres harcot vívni Kína ellenségeivel”. Hszi ezt ugyan a Kína befolyását korlátozni akaró Hong Kong-i és tajvani aktivistáknak címezte, de a nacionalista retorikát az amerikaiak ellen is felhasználhatja, ha elmérgesedik a kereskedelmi konfliktus.

Miközben az elnök fokozta a nacionalista szólamokat, miniszterelnökére, Li Ko-csiang-ra hárult, hogy megnyugtassa a világot. Li arra sürgette Washingtont, hogy “viselkedjen racionálisan” és ne akassza meg az acél-, technológiai és más cikkek kereskedelmét. Ezzel párhuzamosan azt ígérte, hogy Kína “méginkább nyitottabb az importra és a befektetésrekre”. “Nem akarunk kereskedelmi háborút, abban senki sem lehet győztes” – figyelmeztette burkoltan Trumpot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×