eur:
411.18
usd:
394.84
bux:
79155.54
2024. november 22. péntek Cecília

Cenzúra fenyegethet Franciaországban

Cenzúrához vezet a francia kormány által a hamis hírek, az úgynevezett „fake news-ok” terjedésének megakadályozását hivatott törvény, figyelmeztetnek a francia Újságírók Országos Szakszervezetének vezetői. A hamarosan a parlament elé kerülő törvénytervezetet hetek óta bírálják a szakma képviselői.

„Ha mindez Indonéziában, Magyarországon vagy Lengyelországban történne, mindenki üvöltene” – jellemezte a hamis hírekkel kapcsolatos törvénytervezetet Dominique Pradalié, a francia Újságírók Országos Szakszervezetének főtitkára.

A hamis hírek visszaszorításának szükségességét maga Emmanuel Macron jelentette be az év elején, mondván: túlságosan sok álhír terjed a világhálón, különösen a közösségi médiafelületeken, ami választási időszakokban veszélyeztetheti a demokráciák működését. Az államfő az ügyben új törvény megalkotását helyezte kilátásba, melynek tervezete a napokban el is készült, és a sajtóban nyomban ki is szivárgott.

A már említett, az állami TV 2 szerkesztőjeként dolgozó Dominique Pradalié szerint

a tervezet egyik legproblematikusabb pontja az, hogy a televíziós és az internetes tartalmak valódiságát a nemzeti audiovizuális tanács ellenőrizné,

egy olyan „adminisztratív testület”, melynek elnökét az államfő nevezi ki.

A tervezet egy másik pontja szerint a hatóságok különösen választási időszakokban figyelnének a hamis hírek terjedésére, e periódusokban gyakorlatilag bárki feljelentést tehet ilyen ügyekben, az illetékes bíróságoknak pedig 48 óra alatt kellene dönteniük, például egy adott internetes oldal elérhetőségének a felfüggesztéséről.

Márpedig Dominique Pradalié szerint elképzelhetetlen, hogy a bíróságok két nap alatt meg tudják állapítani egy hírről, hogy az hamis-e vagy sem.

A szakszervezet első titkára, Vincent Lanier szerint a tervezet egyértelműen „elnyomó” eszköznek, és mint olyan, a cenzúra egy formájának tekinthető.

A törvénytervezetről amúgy a legnagyobb francia lapok meglehetős visszafogottsággal tudósítanak, aminek elemzők szerint az egyik oka az, hogy maguk is érdekeltek e változásokban, illetve már most részt vesznek a hamis hírek utáni vadászatban, ráadásul fizetség fejében.

Egy elemzésben, amely a szélsőbalhoz kötődő Mediapart című internetes újságban jelent meg egyenesen az olvasható, hogy a Le Monde és a Liberation napilapok 2016-ban 250, illetve közel 200 ezer eurót kaptak a Google-től és a Facebook-tól egyebek mellett a „fake news-ok” leleplezésére.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×