Németország újraegyesülése óta az elmúlt hónapban volt a legalacsonyabb a munkanélküliségi ráta. Ez szinte természetes következménye a német gazdasági élet tartós fellendülésének. Egyes ágazatokban, így az egészségügyben, valamint a kézműipari szolgáltatások terén már egyre nagyobb szakemberhiány mutatkozik, ezért az ipari vezetők azt remélik az új kormánytól, hogy mielőbb intézkedéseket hoz a külföldről jelentkező, jól képzett munkaerő betelepedésének elősegítésére.
A központi munkaügyi hivatal közölte, hogy novemberben 2 millió 368 ezer volt az állásnélküliek száma. Így a munkanélküliség aránya már alig éri el az 5,6 százalékot, amire Németország újraegyesülése óta nem volt példa. Az adatok ismertetésekor a hivatal elnöke rámutatott arra, hogy a munkanélküliség állandó csökkenése az ipar minden területére kiterjedő töretlen fellendülésnek köszönhető.
Ezzel egy időben emelkedik a fogyasztás is, ami szintén kedvezően hat a konjuktúrára, az adóbevételek növekedése pedig bővíti majd a következő kormány mozgásterét az állami invesztíciók terén. Bejelentésében az elnök utalt arra is, hogy mindemellett
fokozatosan emelkedik a betöltetlen állások száma.
Ez kiváltképpen az egészségügy terén okoz növekvő gondot, de egyre nagyobb hiány mutatkozik szakmunkások terén is, így szinte magától értetődő az ipari vezetők már jó ideje hangoztatott követelése, hogy Berlinben a politika irányítói gondoskodjanak megfelelő törvényekről, amelyek lehetővé teszik az Európai Unión kívülről jelentkező jól képzett fiatalok betelepedését.
A most nyilvánosságra hozott adatokkal kapcsolatban a Német Szakszervezeti Szövetség egyik vezetője azonban hangsúlyozta azt is, hogy minden éremnek két oldala van, ugyanis azok közül, akik már több éve állástalanok, idén már sokkal kevesebben tudtak ismét elhelyezkedni, mint tavaly. Ezért a következő kormánynak olyan intézkedésekre is gondolnia kell, amelyek visszavezetik az aktív életbe a már régóta munkanélkülieket.