eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Besokallt Brüsszel Varsótól

Besokallt Brüsszel Varsótól

A várakozásokat megcáfolva példátlan és súlyos figyelmeztetést kapott Lengyelország az Európai Bizottságtól: ha nem állítják le a tervezett igazságügyi reformot, felfüggeszthetik Varsó uniós szavazati jogát.

Kezdik elveszteni a türelmüket az Európai Bizottságnál a lengyel kormány tervezett igazságügyi reformja miatt.

A testület a jogállamiság aláásásával vádolja Varsót és úgy látja: a Jog és Igazságosság Pártja által vezetett kormány „fel akarja számolni” a lengyel bíróságok függetlenségét.

Beata Szydlo miniszterelnök kabinetjét ezért arra figyelmeztették: az unió nagyon közel került ahhoz, hogy korábban soha nem alkalmazott szankcióval sújtsa Varsót. Ez az úgynevezett 7. cikkely aktiválása, ami arról rendelkezik, hogy a miniszterek tanácsában felfüggeszthetik egy tagállam szavazati jogát.

Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke egyenesen azzal vádolta meg a lengyel kormányt, hogy az teljes politikai ellenőrzés alá akarja vonni a bírákat.

„A lengyel kormány által javasolt törvények növelik a lengyel jogállamiságra leselkedő, rendszerszintű veszélyt. Ha ezeket a javaslatokat egyenként elfogadják, akkor az határozottan aláássa a lengyel bíróságok függetlenségét... a reformok alapján a bírók ki lesznek téve a politikai vezetők kényének kedvének, tőlük függ majd a kinevezésük és a nyugdíjuk is. Egyetlen állampolgár sem akar azon merengeni, hogy vajon az ügyében elnöklő bíró egyszer csak nem kap-e egy hívást egy minisztertől, hogy így vagy úgy cselekedjen” – mondta Timmermans.

A lengyel kormánypárt megválasztása óta folyamatosan összetűzésbe került az Európai Bizottsággal. Az EU Biztos most azokra a reformokra célzott, amelyek négy törvény keretében szabályoznák a lengyel bírák kinevezését. Ezek közül kettő – a tiltakozások ellenére – átment a parlamenten.

Timmermans, akit bírálatai miatt sokat támadnak lengyel politikusok azt is sürgette, hogy a lengyel kormány tartsa tiszteletben az újságírókat. Ezzel arra az incidensre reagált, amikor kérdései miatt egy brüsszeli újságírót azzal vádoltak meg, hogy „ártani akar Lengyelországnak”.

Andzej Duda elnök korábban azt mondta, hogy visszadobja a reformcsomagot, ha nem módosítják úgy az egyik törvényt, hogy csak parlamenti szupertöbbséggel lehessen megválasztani a bírákat felügyelő nemzeti testület tagjait. A jelenlegi lengyel parlamenti matematika szerint ugyanis a kormánypárt egyedül nem tudná meghozni a döntést.

Európai politikusok ugyanakkor bírálták az államfőt, amiért javaslatai nem módosítják azt a három törvényt, amelyek lehetőséget adnak a kormánynak, hogy beavatkozzon a bíróságok munkájába.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×