Az egyik nürnbergi szakközépiskolába tegnap rendőrök nyomultak be, hogy őrizetbe vegyenek egy afgán tanulót, és kitoloncolják Németországból. Az osztály tanulói azonban nem nézték ölbe tett kézzel társuk elhurcolását, így komoly dulakodás robbant ki a karhatalmi erők és a diákok között.
Alighanem az iskola vezetősége tájékoztatta a hírközlő szerveket, mert a helyszínre érkező riportereknek sikerült képanyagot készíteni a történtekről. Ennek hatására több városban már este tüntetők vonultak az utcákra és humánus magatartást követeltek az afgán menekültekkel szemben, egyben pedig sürgették a kormány álláspontjának megváltoztatását, amely biztonságos országnak tekinti Afganisztánt.
A Kabul szigorúan védett diplomata-negyedében tegnap végrehajtott, több, mint 80 emberéletet követelő merénylet hatására a német hatóságok ugyan átmenetileg felfüggesztették az afgánok kitoloncolását, amit a közvélemény már jó ideje ellenez.
Nem szolgálja a téma által kiváltott feszültséget a belügyminiszter tegnapi bejelentése sem.
Thomas de Maiziere közölte, hogy a bevándorlási hivatal felülvizsgálja több tízezer menedékjogi döntését a magát szíriai menekültnek beállító terrorgyanús német katonatiszt, Franco Albrecht ügyében indult eljárás során kiderült melléfogások miatt.
Noha a belügyminiszter a tiszt esetét vizsgáló parlamenti bizottság ülésén egyedi esetet emlegetett, utalt arra is, hogy a migránsok menedékjog iránti kérelmének kezelése során –úgymond- sok dokumentációs hiányosság történt.
Ezzel kapcsolatban a bevándorlási hivatal igazgatója elmondta: a terrorgyanús tiszt ügyének átvilágítása során kiderült, hogy az eljárás során súlyos hibákat követtek el, és így történhetett, hogy Franco Albrecht arab nyelvtudás nélkül, mint Szíriából érkezett kézműves menedékjogot kapott.
Az átvilágítás során szúrópróba-szerű vizsgálatokat is folytattak, amelyek egyértelműen arra utaltak, hogy a Németországba érkezett szíriaiak esetében 20, az afgánok esetében pedig 45 százalékban volt felületes és hanyag ügyintézés.
Minderre aligha derült volna fény, ha a kettős életet élő Franco Albrechtet áprilisban nem tartóztatják le merénylet előkészítésének gyanújával.
A szélsőjobboldali beállítottsági német tiszt – szíriai menekültnek álcázva magát - politikusok elleni támadásra készült, hogy a közvéleményt a szülőföldjükről elüldözött személyek elleni hangulat-keltésre ösztönözze.