A családösszevonás keretében Németországba érkezők száma üstökösszerűen ível felfelé. Amíg 2014-ben csupán 30 ezer személy kapott beutazási engedélyt, egy évvel később már ezen az alapon 50 ezren érkeztek, tavaly pedig kiváltképpen a libanoni és törökországi német konzulátusok már több mint 70 ezer családösszevonásra hivatkozó kérelmezőnek adtak vízumot.
A berlini belügyminisztérium keretében működő migrációs hivatal ugyan nem illetékes a családösszevonás kérdésében, de nemrég közzétett becslése szerint a német földön tartózkodó legnépesebb menekültcsoportot a szírek alkotják, akik közül mindenki átlagosan legalább egy hozzátartozóját szeretné maga után hozatni.
Miután Angela Merkel kancellár 2015 nyarán szélesre tárta az ország kapuit a polgárháborús menekültek előtt, legalább félmillió szíriai lépte át a határt.
A migrációs hivatal működésének kezdeti akadozásai után felgyorsult a migránsok ügyintézése, így rohamosan emelkedik a menedékjoggal rendelkezők száma.
Mint a német törvényhozás alelnöke, Johannes Singhammer kijelentette, a két évvel ezelőtt érkezett szíriaiak száma a családösszevonás keretében rövidesen a duplájára emelkedhet.
Singhammer szerint ez csaknem leküzdhetetlen probléma elé állíthatja a hatóságokat, ezért úgy vélte, hogy fontolóra kellene venni a nyugati országok által az ENSZ fennhatósága alá rendelt táborok létrehozását a polgárháborús területek közelében, ahol a menekültek családtagjaikkal együtt várakozhatnának a béke megteremtésére szülőföldjükön.
Hasonló tervet már a német és a francia külügyminiszter is szóba hozott, anélkül azonban, hogy ennek megvalósítására időközben konkrét lépések születtek volna.
Így nem lehet kizárni, hogy az elkövetkező év során jelentősen felszökik a Németországban menedékjogot nyert migránsok hozzátartozóinak a száma. Erre utal, hogy igencsak megemelkedett az ankarai és bejrúti német konzulátusokon benyújtott családösszevonási kérelmek száma.