A New York-i Trump Toronyban fogadta a megválasztott amerikai elnök első külföldi vendégét. Japán az Egyesült Államok elsőszámú ázsiai szövetségese, ami azt jelentette, hogy Abe Sinzo másfél órát kapott Donald Trumptól.
A leendő elnök már a találkozó előtt közölte: Japánnak többet kell fizetnie a területén fekvő amerikai katonai bázisokért. Emellett szembehelyezkedett azzal az ázsiai szabadkereskedelmi egyezménnyel, amelyet még Barack Obama idején dolgoztak ki.
Mindezt annak ellenére tette, hogy a szerződéssel visszaszorították volna Kínát, amely az Egyesült Államok és Japán riválisa is.
Trump korábban pedig azt üzente Japánnak: lehet, hogy atomfegyvereket kellene hadrendbe állítania az észak-koreai fenyegetés mérséklésére.
Csakhogy Japán épp a II. Világháborúban elszenvedett atomcsapások és az ország pacifista alkotmánya miatt határozottan elveti az atomfegyvereket.
Abe Sinzo Trumppal folytatott találkozóját kíváncsian figyelte több külföldi vezető, hogy kideríthesse: mire számíthat a kiszámíthatatlannak tartott Trumptól.
Abe nacionalista keménykedő stílusa szimpatikus lehet Trumpnak. A japán miniszterelnök Putyin orosz elnökkel és Erdogan török elnökkel is megtalálta a közös hangot.
A japán kormányfőnek még annyi befolyása is van, hogy megpróbálhatja meggyőzni Trumpot: ne ölje meg a Csendesóceálni Kereskedelmi Szerződést. Abe ugyanis erősen támogatja az alkut.
„Őszinte és baráti hangulatban tudtunk tárgyalni. Hiszek benne, hogy igazságon alapuló kapcsolatot építhetünk ki” – mondta Abe, aki azzal hárította el a további kérdéseket, hogy bár sok témáról tárgyaltak, de nemhivatalos úton járt Amerikában és ezért inkább nem tér ki a részletekre.
Abe azért tudott hamarabb bejutni Trumphoz, mint Amerika más, közelebbi szövetségesei, mert amikor gratulált neki, felvetette, hogy egy csendes-óceáni csúcsra tartva megáll nála.
Japán számára különösen sok múlik Trump hozzáállásán. A leendő elnök megjegyzése, hogy a fogadó országoknak többet kell fizetniük az amerikai katonai jelenlétért aggodalmakat váltott ki az országban. Japán jelenleg 1.8 milliárd dollárt fizet a területén lévő amerikai katonai támaszpontok fenntartására.