eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia

Putyin és Erdogan, a két jó barát

Elvbarátok voltak, majd ellenségek, most ismét barátok – Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök gázipari megállapodást kötött Isztambulban és a katonai és hírszerzési együttműködést is mélyítik. Mindez visszaveti azt a nyugati törekvést, hogy elszigeteljék Moszkvát Szíriában játszott szerepe miatt.

„Teljes gőzzel halad előre a török-orosz kapcsolatok normalizálása” – közölte az immár egyáltalán nem meglepő hírt Erdogan török államfő azt követően, hogy a Nemzetközi Energetikai Kongresszus isztambuli ülésén találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Miközben az európai termelőket a nyugati szankciók távol tartják az orosz piacról, Moszkva feloldotta a török gyümölcsökre kivetett behozatali tilalmat. „Ez az árak csökkenését hozhatja nálunk” - mondta Putyin, aki hozzátette, hogy megnyitják az orosz piacot a török partnerek előtt.

A török elnök pedig azt emelte ki, hogy nemcsak kereskedelmi és gazdasági, de védelmi, turisztikai és kultúrális kérdésekről is tárgyaltak.

A zárt ajtók mögött tartott találkozó leglátványosabb eredménye azonban az úgynevezett „Török Áramlat” gázvezetékről kötött államközi megállapodás volt. A korábban elakadt Déli Áramlatot felváltó projekt – Alekszej Miller, a Gazprom energiacég vezetője szavai szerint „a gyakorlati megvalósítás szakaszába lép”.

A dupla vezeték Oroszország déli részéről a Fekete-tengeren áthaladva juttat majd el török területre akár évi 32 milliárd köbméter földgázt. A tervek szerint az egyik szálon a török, a másikon pedig a későbbiekben az európai fogyasztóknak szállítanak majd az oroszok.

Ezzel kikerülik az eddig tranzitországként használt – és a viták során az orosz szállítmányokat időnként megcsapoló - Ukrajnát. Az oroszok emellett árengedményt is adnak a törököknek a szállítandó gázra.

11 hónappal ezelőtt mindez elképzelhetetlen lett volna. Tavaly november végén lőtt le a török légierő egy, a szíriai határ közelében haladó orosz harci gépet. Putyin akkor emlékezetes módon azt mondta, áruló módon „hátba szúrták” őket. Rövid időn belül jöttek a szankciók, és leállították az orosz turistákat szállító chartergépeket.

Júniusban végül Erdogan bocsánatot kért, és augusztusban már találkozott is Putyinnal, azóta pedig folyamatosan javulnak a kapcsolatok.

Mindez nagy fegyvertény Vlagyimir Putyinnak, hiszen a tekintélyelvű módszerei miatt a nyugati országok által élesen bírált Erdogan személyében egy olyan vezetőt tudhat az oldalán, aki egy NATO-tagállam államfője. A két ország közeledése annál is figyelemreméltóbb, hogy Szíriában egymással szemben álló erőket támogatnak.

Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államokkal szembeni sértettség – és Washingtonnak az Erdogan elleni idei puccskísérletben játszott vélt vagy valós szerepe miatt – a török vezető képes elnézni az oroszoknak, hogy Szíriában az eddig ellenségnek tartott Aszad elnököt támogatják. Egyes kommentátorok ugyanakkor aláhúzzák: Törökország számára fontos a NATO déli vonalán betöltött szerepe, ezért kérdéses, hogy mi lesz a Moszkvával megszellőztetett katonai együttműködésből.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Egzisztenciális válságban az európai autóipar - Ez már a mélypont?

Nagyon komoly kihívásokkal néz szembe az európai autóipar, erre az idei év eseményei is rámutattak. A globális piaci verseny, különösen a kínai gyártók térnyerése, az EU-s szabályozás szigorodása, és a gyenge elektromosautó-eladások súlyosbítják az európai szereplők helyzetét, ami létszámleépítésekhez, gyárbezárásokhoz vezetett. Az idei év eseményei rámutattak, hogy ez egy nagyon komoly kihívásokkal terhelt időszak, és nagyon úgy tűnik, hogy az idei ugyan lezárul, gondoknak még koránt sincs vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×