eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Putyin és Erdogan, a két jó barát

Elvbarátok voltak, majd ellenségek, most ismét barátok – Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök gázipari megállapodást kötött Isztambulban és a katonai és hírszerzési együttműködést is mélyítik. Mindez visszaveti azt a nyugati törekvést, hogy elszigeteljék Moszkvát Szíriában játszott szerepe miatt.

„Teljes gőzzel halad előre a török-orosz kapcsolatok normalizálása” – közölte az immár egyáltalán nem meglepő hírt Erdogan török államfő azt követően, hogy a Nemzetközi Energetikai Kongresszus isztambuli ülésén találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Miközben az európai termelőket a nyugati szankciók távol tartják az orosz piacról, Moszkva feloldotta a török gyümölcsökre kivetett behozatali tilalmat. „Ez az árak csökkenését hozhatja nálunk” - mondta Putyin, aki hozzátette, hogy megnyitják az orosz piacot a török partnerek előtt.

A török elnök pedig azt emelte ki, hogy nemcsak kereskedelmi és gazdasági, de védelmi, turisztikai és kultúrális kérdésekről is tárgyaltak.

A zárt ajtók mögött tartott találkozó leglátványosabb eredménye azonban az úgynevezett „Török Áramlat” gázvezetékről kötött államközi megállapodás volt. A korábban elakadt Déli Áramlatot felváltó projekt – Alekszej Miller, a Gazprom energiacég vezetője szavai szerint „a gyakorlati megvalósítás szakaszába lép”.

A dupla vezeték Oroszország déli részéről a Fekete-tengeren áthaladva juttat majd el török területre akár évi 32 milliárd köbméter földgázt. A tervek szerint az egyik szálon a török, a másikon pedig a későbbiekben az európai fogyasztóknak szállítanak majd az oroszok.

Ezzel kikerülik az eddig tranzitországként használt – és a viták során az orosz szállítmányokat időnként megcsapoló - Ukrajnát. Az oroszok emellett árengedményt is adnak a törököknek a szállítandó gázra.

11 hónappal ezelőtt mindez elképzelhetetlen lett volna. Tavaly november végén lőtt le a török légierő egy, a szíriai határ közelében haladó orosz harci gépet. Putyin akkor emlékezetes módon azt mondta, áruló módon „hátba szúrták” őket. Rövid időn belül jöttek a szankciók, és leállították az orosz turistákat szállító chartergépeket.

Júniusban végül Erdogan bocsánatot kért, és augusztusban már találkozott is Putyinnal, azóta pedig folyamatosan javulnak a kapcsolatok.

Mindez nagy fegyvertény Vlagyimir Putyinnak, hiszen a tekintélyelvű módszerei miatt a nyugati országok által élesen bírált Erdogan személyében egy olyan vezetőt tudhat az oldalán, aki egy NATO-tagállam államfője. A két ország közeledése annál is figyelemreméltóbb, hogy Szíriában egymással szemben álló erőket támogatnak.

Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államokkal szembeni sértettség – és Washingtonnak az Erdogan elleni idei puccskísérletben játszott vélt vagy valós szerepe miatt – a török vezető képes elnézni az oroszoknak, hogy Szíriában az eddig ellenségnek tartott Aszad elnököt támogatják. Egyes kommentátorok ugyanakkor aláhúzzák: Törökország számára fontos a NATO déli vonalán betöltött szerepe, ezért kérdéses, hogy mi lesz a Moszkvával megszellőztetett katonai együttműködésből.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×