Miközben a nyomozók a szombat esti, New York-i robbantás indítékait kutatják, a hatóságok közölték, hogy öt további robbanószerkezetet találtak a Hudson-folyó túloldalán fekvő New Jersey államban, ahonnan sokan járnak be dolgozni a metropoliszba.
A bombákat egy hátizsákban fedezték fel az Elisabeth Station közelében. Az egyik pokolgép felrobbant, amikor a tűzszerészek egy robottal megpróbálták átvágni a töltethez vezető egyik kábelt.
A helyi polgármester, Christian Bollwage azt mondta: a detonáció által csapott zaj arra utalt, hogy sok embert megsebesíthetett volna a szerkezet.
A biztonsági intézkedések miatt felfüggesztették a vonatforgalmat Elisabeth város, a New Jerseyben található Newark reptér és a New York-i Penn pályaudvar között.
Közben nyomozók azt mondták, hogy a 29 ember könnyebb sebesülését okozó, szombati New York-i bomba után olyan anyag maradt, ami lőgyakorlatoknál használt robbanóanyagra utalt. Egy másik, szintén kuktába rejtett és repeszekkel töltött pokolgépet pár utcával távolabb találtak meg.
A robbanószerkezetekben egy fekete, Tannerit néven forgalmazott port találtak – ezt sportüzletekben árulják és a lövészek ezzel tudják megjelölni a célt.
Andrew Cuomo, New York állam kormányzója a helyszínen azt mondta: egyelőre nincs jele annak, hogy a támadásnak köze lenne a nemzetközi terrorszervezetekhez.
Nem volt hajlandó a dzsihadistákra mutogatni Bill de Blasio, New York-i polgármester sem: „Türelmesen kiderítjük a teljes igazságot. Fel kell derítenünk az indítékot: politikai volt? Személyes? Egyelőre még nem tudjuk” – mondta.
Házilag előállított és kuktákba épített bombákat használtak a Carnajev-fivérek a 2013-as Bostoni Maraton futói ellen elkövetett támadásban. A testvérek az Al-Kaida interneten elérhető magazinjából töltötték le az instrukciókat.
Egy amerikai kormányilletékes azt mondta a Reutersnek, hogy a most felfedezett szerkezetek kezdetleges mivolta nem arra utal, hogy pokolgépeket évek óta fejlesztő terrorcsoportok állnának a szombati támadás és a további tervezett akciók mögött.
Hillary Clinton, a Demokrata Párt elnökjelöltje azt mondta: határozottan elítéli a terrortámadásnak tűnő minnnesotai és New York-i akciókat. Fő riválisa, Donald Trump republikánus jelölt úgy fogalmazott: „emberek be kell keményítenünk”.
New Yorkban kedden kezdődik az ENSZ közgyűlése, amire több külföldi politikai vezetőt várnak – a hatóságok 1000 további rendőrt és Nemzeti Gárda-tagot vezényeltek ki a biztosításra, miközben a nyomozás irányítását átvette a Szövetségi Nyomozó Iroda, az FBI.