Amerikai és ausztrál úszók mutattak és szóltak be korábbi doppingbüntetésük miatt induló oroszoknak és kínaiaknak, a BBC pedig egyszerűen csalónak nevezett egy korábbi doppingügye után ezüstérmet nyert orosz kerékpárost.
A vádak nem újak, de az, hogy a versenyzők ilyen nyíltan és hevesen bírálják egymást már igen – idézi az NBC News David Wallechinsky olimpiai történészt.
Szerinte olyan súlyosak a vádak az oroszok ellen, hogy az különösen feltüzeli a „tiszta” sportolókat. „Az orosz kormány olyan korrupt, hogy a versenyzők azt mondják, most már elég”.
A főként nyugati kommentátorok és sportolók számára tehát nem elég a letöltött büntetés és nem jöhet rehabilitáció. Aki egyszer csalt, az örökre csaló marad. Ezt fogalmazta meg a további aranyakat gyűjtő sztárúszó, Michael Phelps, aki azt mondta: „vannak, akik több pozitív tesztet is produkáltak, de mégis visszaengedik őket a sportba. Ez nagyon dühít engem”.
Érdekes módon Steven Ungerleider sportpszichológus, az Amerikai Olimpiai Bizottság tanácsadója, önmérsékletre intette honfitársait: „Olimpiai család vagyunk, igaza van Phelpsnek hogy tiszta versenyt akar. De a döntéseket meghozták, innentől kezdve dolgozni kell, becsülettel és tisztelettel és nem leszólni másokat” - utalt arra, hogy a NOB mégsem sújtotta kollektív büntetéssel az orosz válogatottat, amelynek legtöbb tagja rajthoz állhat a játékokon.
Az orosz Nyezaviszimaja Gazeta is „hidegháborúról” és botrányos hangulatról ír az olimpia kapcsán, kiemelve a korábban kétszer eltiltott, de most mégis versenyzett Julija Jefimova és legyőzője Lilly King „bemutatós” vitáját. Jefimova – akiről a lap azt írja, hogy második vétsége az volt, hogy a megengedettnél alacsonyabb szintű meldoniumot mutattak ki nála – füttykoncert kíséretében állt a startkőre a 100-méteres döntőben. „Jefimova becsülettel tűr” – írja hazafiasan a lap, bár később könnyezve azt mondta: „a többi úszó a tévét nézi és mindent elhisz, amit lát ott. Átérezhetnék, mit élek át”. Jefimovát a játékoktól eltiltott sportminiszter, Vitalij Mutko és Dmitrij Medvegyev kormányfő is támogatásáról biztosította.
Vannak kommentátorok és lapok, amelyek pedig a „kelet-európai” mivolta miatt megkérdőjelezik Hosszú Katinka eredményeit. A Washington Post is bedobja a már szinte klisévé vált „felvont szemöldök” kifejezést Hosszúval kapcsolatban, a vádakat azonban inkább idézi. Például idézi a zimbabwei Kirty Coventryt, aki ugyan gratulált Hosszúnak, de azt mondta: „sajnos a McLaren doppingjelentés miatt, sokan ugyanúgy tekintenek a kelet-európai országokra, mint az oroszokra. Mindenki egy kicsit bizalmatlan mindenkivel szemben”.
A londoni Independent pedig a doppingolás miatt kétszer eltiltott
Julia Jefimováról szóló cikkében szokatlanul erős kétségeket fogalmaz meg az író Hosszú Katinkával kapcsolatban.
„Annyira alaphozzáállássá vált a kételkedés, hogy amikor Hosszú egy ponton öt hónappal (sic!) a világrekord előtt úszott, felmerült, hogy milyen szerek segíthetik. Hosszú korábban jogi eljárást indított a becsületességét firtatók ellen. Senki sem mondja, hogy illegális módszereket alkalmazott volna, de a vasárnapi pillanat hihetetlen volt.
Íme egy 27-éves, aki a negyedik olimpiáján úszott úgy, hogy előtte egyetlen érmet sem nyert. Lelassult és két perccel rávert a világcsúcsra. Múlt este megnyerte a 100 méteres hátúszást" – fejtegeti Ian Herbert, az Independent írója, majd becsúsztat egy egymondatos bombát, mintegy felülírva azt, amit korábban írt:
„Feltesszük a kérdést a FINA-nak: miért találták alkalmasnak a versenyre, de valószínűleg sokat várhatunk bármiféle átláthatóságra".