eur:
411.04
usd:
394.53
bux:
79365.5
2024. november 22. péntek Cecília

A franciák elkaszálják a szabadkereskedelmi egyezményt

Nem lesz szabadkereskedelmi egyezmény az Európai Unió és az Egyesült Államok között - egyre inkább ez a vélemény fogalmazódik meg Franciaországban azt követően, hogy Francois Hollande államfő bejelentette: a dolgok jelenlegi állásánál nemet mondanak a szerződésre.

"Semmi okunk sincs arra, hogy az Egyesült Államok utánfutójává váljunk” - ez a mondat április 26-án hangzott el a francia külkereskedelmi államtitkár szájából egy rádióinterjúban, és ezzel azt igyekezett érzékeltetni, hogy mi a francia kormány álláspontja arról a tárgyalási folyamatról, amely az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi egyezményt hivatott előkészíteni.

Matthias Fekl egyebek mellett azt nehezményezte, hogy az amerikaiak részéről nincs hajlandóság a kölcsönösségre, vagyis elvárják az uniótól, hogy szélesre tárja kapuit a tengerentúli cégek előtt, cserébe azonban alig nyújtanak valamit.

„Nem akarjuk mindenáron aláírni az egyezményt” – mondta a tárgyalásokon a francia stratégiáért felelős államtitkár, és a miheztartás végett hozzátette: tudatosítani kell, hogy súlyát tekintve az Európai Unió a világ első számú gazdasági közössége.

A francia közvélemény amúgy már a kezdetektől fogva erős gyanakvással figyelte az egyezménytervezet körüli titkolózást, és az annak kapcsán megjelent elemzések nagy része úgy vélte, valójában az amerikaiak hegemonikus törekvéséről van szó, mellyel „le akarják nyúlni” az uniós piacot. A téma kapcsán a Marianne című baloldali hetilap például már 2014-ben terjedelmes elemzést készített „Miképpen fognak felzabálni bennünket az amerikaiak?” címmel.

Ilyen volt tehát a leendő szabadkereskedelmi egyezményt övező politikai hangulat Franciaországban, amikor a Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet hétfőn nyilvánosságra hozta a tervezet egy részét, és ez magyarázza, hogy a politikai vezetés azonnal és meglepő keménységgel reagált. A már említett Matthias Fekl kedden úgy vélte, hogy a tárgyalások felfüggesztése tűnik a legvalószínűbb forgatókönyvnek, ám a végső szót Francois Hollande államfő mondta ki.

A köztársasági elnök úgy fogalmazott, hogy Franciaország soha sem fogja elfogadni a mezőgazdaság vagy a kultúra működését szabályozó alapelvek feladását, ezért a dolgok jelenlegi állásánál nemet mondanak a szerződésre. De Hollande mást is üzent: szerinte szó sem lehet arról, hogy az unió megnyissa az európai állami piacokat az amerikai cégek előtt, miközben az európai társaságok előtt továbbra is megmaradnának a tengerentúli korlátozások.

Az amerikai nyomulás vagy a kölcsönösség hiánya persze csak a nézeteltérések egyik részét képezik, a franciák számára ugyanilyen komoly, tulajdonképpen filozófiai problémát jelent az a tény is, hogy a befektetők választott bíróságok előtt támadhatnák meg az európai kormányokat. Ez a lehetőség azt jelentené ugyanis, hogy azonos szintre helyeznék a multinacionális vállalatokat a nemzetállamokkal.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×