eur:
411.17
usd:
392.56
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Újabb Google-csatára készül az EU

Csatába indul az okostelefonok és táblagépek nagy részét hajtó Android operációs rendszer ellen az Európai Bizottság. A kérdéssel foglalkozó uniós illetékesek a Microsoft elleni monstre hadjárathoz hasonlították a Google által kifejlesztett Android elleni fellépést.

Rövid időn belül újabb frontot nyit a Google ellen az Európai Unió. Brüsszelben hamarosan véglegesítik az internetes óriáscég által kifejlesztett Android operációs rendszer elleni vádakat.

Előfordulhat, hogy az EU versenypolitikai biztosa már a héten a nyilvánosság elé áll és elmondja, mi a gondja az uniónak az Androiddal – írja a Financial Times.

A Google ellen egyszer már eljárás indult, mert a brüsszeli vád szerint piaci helyzetével visszaélve az online keresési találatokat úgy manipulálta, hogy saját szolgáltatásait jelenítette meg előbb a listán.

Margarethe Vestager versenypolitikai biztos azt mondta: aggodalommal tölti el, hogy a Google visszaélhet azzal, hogy a felhasználók gyárilag telepített alkalmazásokra vágynak, hogy a mobil eszközt a kicsomagolás után azonnal használatba vehessék.

Ez azonban fékezheti az innovációt és megfoszthatja az alkalmazások íróit és a szolgáltatókat az üzleti lehetőségektől – utalt rá.

„A Google kötelezi a telefongyártókat és a szolgáltatókat, hogy mely alkalmazásokat telepítsék a telefonokra és nem hagyja, hogy a felhasználók maguk döntsék el, milyen konfigurációval kapják meg eszközeiket.

Ezzel akadályozhatja az új alkalmazások íróit, hogy eljussanak a felhasználókhoz.

Hasonló érveléssel harcolt a Microsoft ellen éveken át az Európai Bizottság. A korábban piacvezető amerikai szoftveróriás ellen annak idején az volt a vád, hogy az Internet Explorer böngészőt a Windows operációs rendszerhez hozzáadva hozta hátrányba más böngészők kifejlesztőit.

A valóság ugyanakkor az volt, hogy sajátosságai miatt az Internet Explorert a webes tervezők és a felhasználók egy része sem zárta a szívébe. Más böngészők, mint a Firefox vagy az éppenséggel a Google által kifejlesztett Chrome sokkal népszerűbbek lettek az évek során.

Egy másik vád szerint a Microsoftnak a szintén a Windowshoz csatolt médialejátszója jogtalan előnyhöz juttatta a szoftveróriást.

Elemzők szerint van miért aggódnia a Google-nak: manapság a felhasználók keresései és internetes tranzakciók jobbára mobilplatformról indulnak.

A mobilforradalom egyik nagy nyertese éppen a Google volt: felmérések szerint a világ okostelefonjainak 80 százalékát a cég által kifejlesztett Android operációs rendszer működteti. A rivális Apple részesedése mindössze 13 százalék.

A Google közben határozottan elutasítja, hogy a nyílt forráskódú Androiddal megsértené a versenyelveket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×