A Hawaii Egyetem csillagászai kozmikus robbanás újabb fajtáját fedezték fel, amikor az Európai Űrügynökség Gaia-missziójának adatait vizsgálták még évekkel ezelőtt – írja a Science Advances folyóiratban megjelent tanulmány alapján a hvg.hu.
A tudósok szerint a valaha feljegyzett legenergikusabb csillagrobbanást fedezték fel,
akkora energia szabadult fel, aminél a tudomány jelenlegi állása szerint csak az ősrobbanás volt nagyobb.
A most megfigyelt robbanást extrém nukleáris tranziensnek nevezik. A jelenség akkor alakul ki, amikor a szupermasszív fekete lyukak legalább háromszor nehezebb csillagokat tépnek szét, mint a Nap. Hasonló folyamatot már eddig is ismert a csillagászat: az árapály-katasztrófák során a fekete lyukak is széttépik a hozzájuk közel kerülő csillagot.
A csillagászok tanulmánya szerint az extrém nukleáris tranziens sokkal fényesebb, mint a normál árapály-katasztrófák, és éveken át ragyoghat, messze meghaladva még a legfényesebb ismert szupernóva-robbanások során felszabaduló energiamennyiséget is.
A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy nem egy átlagos csillagrobbanás történt. A hatalmas energiafelszabadulás és az esemény fénygörbéi egy szupermasszív fekete lyuk jelenlétére utaltak, amely aktívan elnyeli az anyagot. A hagyományos fekete lyukak akkréciójával ellentétben azonban – amelynél a közeli anyag felmelegszik és szabálytalan fényt vetít – a csillagászok felfedezték, hogy ezek az események egyértelműen
egy óriási csillag széttépését jelentik, amit egy szupermasszív fekete lyuk hajt végre.
A legerősebb extrém nukleáris tranziens robbanás 25-ször több energiát szabadított fel, mint a tudomány által ismert legenergikusabb szupernóvák.
Általánosságban elmondható, hogy minden ilyen robbanás annyi energiát szabadít fel, amennyit száz Nap bocsátana ki teljes, tízmilliárd éves élettartama alatt.