eur:
402.45
usd:
348.05
bux:
95797.5
2025. június 17. kedd Alida, Laura
A comet, an asteroid, a meteorite falls to the ground against a starry sky. Attack of the meteorite. Meteor Rain. Kameta tail. End of the world. Astranomy.
Nyitókép: MARHARYTA MARKO/Getty Images

Brutális csillagrobbanás az űrben: ennél csak az ősrobbanás lehetett nagyobb

A Hawaii Egyetem csillagászai által megfigyelt legerősebb extrém nukleáris tranziens robbanás 25-ször több energiát szabadított fel, mint a legenergikusabb szupernóvák. Minden ilyen robbanás annyi energiát szabadít fel, amennyit száz Nap bocsátana ki teljes, tízmilliárd éves élettartama alatt.

A Hawaii Egyetem csillagászai kozmikus robbanás újabb fajtáját fedezték fel, amikor az Európai Űrügynökség Gaia-missziójának adatait vizsgálták még évekkel ezelőtt – írja a Science Advances folyóiratban megjelent tanulmány alapján a hvg.hu.

A tudósok szerint a valaha feljegyzett legenergikusabb csillagrobbanást fedezték fel,

akkora energia szabadult fel, aminél a tudomány jelenlegi állása szerint csak az ősrobbanás volt nagyobb.

A most megfigyelt robbanást extrém nukleáris tranziensnek nevezik. A jelenség akkor alakul ki, amikor a szupermasszív fekete lyukak legalább háromszor nehezebb csillagokat tépnek szét, mint a Nap. Hasonló folyamatot már eddig is ismert a csillagászat: az árapály-katasztrófák során a fekete lyukak is széttépik a hozzájuk közel kerülő csillagot.

A csillagászok tanulmánya szerint az extrém nukleáris tranziens sokkal fényesebb, mint a normál árapály-katasztrófák, és éveken át ragyoghat, messze meghaladva még a legfényesebb ismert szupernóva-robbanások során felszabaduló energiamennyiséget is.

A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy nem egy átlagos csillagrobbanás történt. A hatalmas energiafelszabadulás és az esemény fénygörbéi egy szupermasszív fekete lyuk jelenlétére utaltak, amely aktívan elnyeli az anyagot. A hagyományos fekete lyukak akkréciójával ellentétben azonban – amelynél a közeli anyag felmelegszik és szabálytalan fényt vetít – a csillagászok felfedezték, hogy ezek az események egyértelműen

egy óriási csillag széttépését jelentik, amit egy szupermasszív fekete lyuk hajt végre.

A legerősebb extrém nukleáris tranziens robbanás 25-ször több energiát szabadított fel, mint a tudomány által ismert legenergikusabb szupernóvák.

Általánosságban elmondható, hogy minden ilyen robbanás annyi energiát szabadít fel, amennyit száz Nap bocsátana ki teljes, tízmilliárd éves élettartama alatt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.17. kedd, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×