A "fog a szemben" (vagy hivatalos nevén az osteo-odonto-keratoprotézis, OOKP) műtéti eljárás már több évtizedes múltra tekint vissza, de Ausztrálián kívül valójában csak kevés helyen ismerik - írja a hvg.hu. Ez egy olyan szemsebészeti eljárás, amelynek köszönhetően újra láthatnak azok a páciensek, akik a legsúlyosabb szaruhártya- és szemfelszíni betegségekben szenvednek.
Az eljáráshoz olyan betegek jöhetnek szóba, akiknek például súlyos szaruhártya-vakságuk van a szemük elülső részén, amiért az autoimmun betegségek, égések és egyéb traumák okozta kötőhártya-hegesedés okolható, viszont a retina és a szem hátsó részén lévő látóidegek egészségesek.
A beavatkozás röviden összefoglalva a következő:
kihúzzák a beteg egyik fogát (általában a szemfogát), műanyag optikai lencsét tesznek bele, majd beültetik a szembe, ezzel alakítva ki a mesterséges szaruhártya tartószerkezetét.
Mint írják, ennél természetesen jóval bonyolultabb az eljárás, és két műtétre is fel kell készülni.
De miért pont a beteg fogára van szükség? Ennek két oka is van. A fogak dentinje a test által termelt legkeményebb anyag, így ideális burok a műanyag lencse számára. Mivel pedig a beteg testének egy részét használják, nem kell félni a kilökődéstől.
Az első műtét során beültetik a fog-keretbe foglalt lencsét az arc belsejébe, hogy új szövet nőhessen köré. A fognak három hónapig kell az arcban lennie, ezalatt szerzi meg a tartószövet réteget. A sebészek egy bőrlebenyt is eltávolítanak az arc belsejéből, és a második műtétig a páciens szemére varrják.
Három hónap elteltével egy újabb műtét következik, melynek során kiveszik a fogat az arcból, visszahúzzák a szemet borító bőrlebenyt és eltávolítják a beteg sérült íriszét és szemlencséjét. A következő lépésben felvarrják a műanyag lencsét tartó fogat a szemgolyóra – a fog felvarrását az a szövet teszi lehetővé, ami a fog körül nőtt az arcban.
Az eredmény egy rózsaszínű szem egy kis fekete körrel, amin keresztül újra képes látni a beteg.
Persze a beavatkozás nem kockázatmentes, hiszen mint minden szemműtét esetén, itt is fennáll a fertőzésveszély, illetve a teljes látásvesztés veszélye. Viszont optimizmusra adhat okot, hogy már tíz országban végeztek ilyen műtétet magas sikerességi arány mellett. Emellett annak, akinek a látását adhatja vissza ez a beavatkozás, mindenképpen megéri a nem túl magas kockázat.