A magyar űrtechnológiai vállalat, a Puli Space Technologies vízszimatolója, a Puli Lunar Water Snooper (PLWS) csaknem 40 percig működött a Holdon, és adatokat küldött extrém hidegben, mínusz 55 Celsius-fokban – közölte a vállalat.
Az Athena holdszonda – fedélzetén a magyar műszerrel – március 6-án magyar idő szerint 18.32-kor szállt le a Hold déli pólusának közelében, a Mons Mouton hegy körzetében. A holdszonda landoláskor eldőlt, és csak mintegy 12 órán át tudott működni. A magyar vízszimatoló egészen pontosan 38 percen át szolgáltatott adatokat.
A magyar Puli Space Technologies és az amerikai magán űrvállalat, az Intuitive Machines együttműködése
az első kísérlet lett volna a vízjég-koncentráció feltérképezésére a Hold felszínén.
A NASA-díjas, alig 400 gramm tömegű PLWS-t az Intuitive Machines Micro Nova Hopper nevű, egyedülálló autonóm rakétameghajtású drónján helyezték el. „Az egyik szemünk sír, a másik nevet” – idézi a vállalat közleménye Pacher Tibort, a Puli Space Technologies alapítóját.
„Az Intuitive Machines második holdi küldetése (IM-2) ugyan nem a terveknek megfelelően sikerült - az Athena holdszonda sajnos eldőlt leszálláskor, ezért csak nagyon korlátozottan, rövid ideig tudott működni -, de mi büszkénk vagyunk arra, hogy ez idő alatt a vízszimatolónk közel 40 percig működött extrém hidegben, mínusz 55 Celsius-fok közelében, és folyamatosan küldte az adatokat. Bár nem tudtunk minden tervezett mérést elvégezni, kis eszközünk így is történelmet írt, és már készítjük elő következő holdküldetésünket” – tette hozzá a szakember.