eur:
397.63
usd:
363.24
bux:
89701.64
2025. március 18. kedd Ede, Sándor
The skull of an Adelie Penguin in the snow on a volcanic beach in Antarctica.
Nyitókép: Jason Edwards/GettyImages

Különleges lény koponyáját fedezték fel az Antarktiszon

68 millió évvel ezelőtt élt, és a mai kacsák, libák rokona lehetett az őslény, amelynek szinte teljes koponyáját fedezték fel az Antarktiszon - állapították meg a fosszilis leletet elemző tudósok a Nature folyóirat tanulmányában. A koponya a modern madarak evolúciójának legkorábbi szakaszait segíthet megérteni.

Az ősmadár, amely a Vegavis iaai nevet kapta, abból a földtörténeti korszakból származik, amikor Észak-Amerikában még a Tyrannosaurus rexek éltek. Az Antarktisz 68 millió évvel ezelőtt nem úgy nézett ki mint ma, valójában erdő borította. A hőmérséklet hűvös volt és a maradvány, amit találtak a partközelben úszkálhatott. Christopher Torres, a kaliforniai Csendes-óceáni Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzője kiemelte, hogy a 2011-ben felfedezett koponya a vízimadarak jellegzetességeit mutatja.

Agyának alakja, hosszú, hegyes csőre is vízimadárra utal, állkapcsának erős izmai viszont inkább a mai búvármadarakéhoz hasonlóak. A tanulmány arra utal, hogy a modern madarak ősei a kréta korszak késői szakasza előtt is éltek már, tehát túlélhették a növény és állatfajok 66 millió évvel ezelőtti tömeges kihalását.

"Kevés madár okoz annyi vitát a paleontológusok között, mint a Vegavis" - magyarázta Christopher Torres, hozzáfűzve, hogy a fosszília vizsgálata segíthet eldönteni ezeket a vitákat, legfőképpen azt, hogy hova sorolják be a Vegavis iaait. "Bár a bizonyítékok arra utalnak, hogy felfedezett őslény a modern madarakkal áll kapcsolatban, még mindig nem világos, hogy valóban a modern kacsák és libák rokona-e" - mondta el Torres. A biztos besoroláshoz további fosszilis maradványok felfedezése vezethet.

Korábbi kutatások megkérdőjelezték, hogy a Vegavis iaai hol helyezhető el az evolúciós fejlődésben, mivel az ilyen modern madarak maradványai rendkívül ritkák a krétakor végén történt tömeges kihalás előtti korszakból.

Patrick O'Connor, a tanulmány társszerzője az Ohiói Egyetemről azt emelte ki, hogy a fosszília segíthet megérteni a modern madarak evolúciójának legkorábbi szakaszait: "például Madagaszkáron és Argentínában találtak a késő kréta korból fosszilis madármaradványokat, de ezek bizarr, mára kihalt, fogakkal és hosszú csontos farokkal rendelkező, a modern madarakkal csak távoli rokonságban álló fajokhoz tartoztak.

Címlapról ajánljuk

"Félfegyverszünet" - Bő másfél órás telefonbeszélgetésen van túl Donald Trump és Vlagyimir Putyin

A Kreml közlése szerint "folytatódnak az egyeztetések". Washington szerint a tárgyalás "jól halad”. Értesülések szerint Vlagyimir Putyin belemehetett abba, hogy 30 napon át nem támadja az ukrán kritikus energiainfrastruktúrát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.19. szerda, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Megszólalt Zelenszkij is a Trump-Putyin beszélgetés után

Megszólalt Zelenszkij is a Trump-Putyin beszélgetés után

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden bejelentette, hogy támogatja az Egyesült Államok javaslatát az energetikai létesítmények elleni támadások leállítására vonatkozóan, és reményét fejezte ki, hogy egyeztethet Donald Trump amerikai elnökkel a Vlagyimir Putyinnal folytatott tárgyalásairól.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×