eur:
401.06
usd:
367.92
bux:
74428.1
2024. október 15. kedd Teréz
Nyitókép: Pixabay

Mérföldkő a Hold meghódításában

A NASA már dolgozik egy, a Földéhez hasonló, de attól független Hold-időzónarendszer kialakításán.

Maga az amerikai űrügynökség jelentette be, hogy saját időzónát kap a Hold - írja a Telex. A tervek szerint az ott kialakított ökoszisztéma mintájára később akár a Naprendszer további részeire is kiterjesztenék a módszert.

Mint írják, a feladat nem egyszerű, ugyanis a Föld és a Hold közötti gravitációs különbségek befolyásolják az idő mérését. A Földön atomórákat használunk, viszont a Hold gyengébb gravitációja miatt az órák naponta 56 mikroszekundummal gyorsabban járnak.

Egy mikroszekundum a másodperc milliomod része, ami bár elképesztően kevésnek tűnik, idővel viszont ezek összeadódnak, ami jelentős navigációs és küldetés-szinkronizációs problémákat okozhat.

A Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) kutatói egy olyan holdi időkeretet javasoltak, amely a földi UTC-hez hasonlóan működne. Ez biztosítaná, hogy az összes holdi óra szinkronizálva legyen, hogy a Holdon mindenki ugyanabban az ütemtervben dolgozzon - írja a lap. A terv szerint jó néhány atomórát kellene elhelyezni a Hold felszínén és Föld körüli pályán, amelyek függetlenül működnek a földi rendszerektől, de továbbra is köthetők lennének az UTC-hez.

A fejlesztés egyik vezetője, Ben Ashman elmondta, a kereskedelmi célú űripar fejlődésével egyre nagyobb szükség van az idő szabványosítására, a jövőben ez lesz a záloga a kutatások fenntartható és rugalmas működésének.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.15. kedd, 18:00
Vitézy Dávid
a Főváros Közgyűlés tagja, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője
Új csúcson az S&P, mindig index emelkedni tudott

Új csúcson az S&P, mindig index emelkedni tudott

Főként pozitív mozgásokat hozott a hétfő reggel Ázsiában, miután a piaci szereplők továbbra is meglehetősen bizonytalanok a kínai gazdaságélénkítő csomag részleteivel kapcsolatban, emellett ráadásul a deflációs félelmek is nőni kezdtek az országban a friss inflációs adatok láttán, ennek következtében pedig eséssel kezdi a hetet az olajár. Európában a tőzsdék a nap végére már pozitív képet mutattak. Gazdasági események szempontjából kimondottan eseménytelenül indult a hét. Amerikában Colombus-nap mellett is rekordon zárt az S&P500, de a többi főbb index is emelkedéssel kezdte a hetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×