Az Egyesült Államok és Kína tudósai egy új, növényi alapú nanorészecskés kezelést fejlesztettek ki, amivel a leghalálosabb agydaganatot, a glioblasztómát célozzák meg - írja az Interesting Engineering cikke nyomán a hvg.hu. A bardoxolon-metil elnevezésű fitokemikáliából készített nanorészecskék úgy lettek megtervezve, hogy át tudjanak hatolni a vér-agy gázon, és közvetlenül a daganatsejteket tudják támadni. A kutatásról szóló tanulmányt a Small Science című tudományos lapban közölték.
A Yale egyetem és a wuhani Renmin kórház tudósai egerekbe fecskendezték a nanorészecskéket, amelyek a megfigyelések szerint sikerrel azonosították a ráksejteket és meg is támadták azokat. A glioblasztóma egy gyorsan növekvő, agresszív agydaganattípus, ami évente körülbelül 25 ezer ember halálát okozza. A betegek kilátásai nem túl jók, ugyanis a diagnózistól számított túlélési idő jellemzően 14-16 hónap.
A glioblasztómát jelenleg csak műtéttel és sugárterápiával, kemoterápiával lehet kezelni, azonban a daganatsejtek gyakran ellenállóvá válnak a gyógyszerekkel szemben, és így a kezelésnek sokszor alig van hatása. A helyzetet tovább nehezíti a vér-agy gát, ami tulajdonképpen egy védőburok az agy körül.
Ez - a méretük miatt - nem csupán a káros anyagokat, hanem a gyógyszereket is kiszűri, amik így nem tudnak eljutni a szükséges területre. A most kifejlesztett nanorészecskék viszont képesek áthatolni ezen a membránon.
A tanulmány szerint az anyag apró, 50-80 nanométer (a milliméter egymilliomod része) széles és 170 nanométer hosszú, orsó alakú részecskéket alkot. A South China Morning Post beszámolója szerint a csapat olyan gyógynövényekből állított elő fitokemikáliákat, amelyek képesek voltak "maguktól nanorészecskékké egyesülni, hogy különböző betegségeket kezeljenek" - írják.
A bardoxolon-metilről megállapították a tudósok az egérkísérletek során, hogy rendkívül hatékonyan jutott át a vér-agy gáton, majd kezdte el pusztítani a rákos sejteket. A nanorészecskék önszervező módon működnek, a vér-agy gáton átjutva elősegítik, hogy még több anyag jusson be az agyba, és kezdje meg a daganatos sejtek pusztítását.
A kísérlet során intravénásan adták be a kísérleti anyagot az egereknek, heti három alkalommal, egy hónapon keresztül. A kezelés jelentősen csökkentette a daganat növekedését. A kutatók a jövőben embereken is tesztelni szeretnék a szer hatékonyságát, azt remélve, hogy lehetővé válik a hatékonyabb rákkezelés.