eur:
407.39
usd:
386.42
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Nyitókép: Unsplash

Egy új kutatás szerint a macskák is képesek rá, hogy gyászoljanak

Nem lenne példa nélküli ez a fajta viselkedés az állatvilágban, azonban vannak, akik kételkednek a dologban, és úgy vélik, inkább a gazdák projektálják ki saját gyászukat az állatokra.

A macskákat gyakran tartják zárkózottnak és szeszélyesnek, a legfrissebb kutatások szerint azonban a gyász jeleit mutatják egy másik, ugyanabban a háztartásban élő háziállat halála után - írja a The Guardian cikke nyomán az Index.

Az Applied Animal Behaviour Science nevű szaklapban megjelent tanulmány szerint az eredmények megkérdőjelezik a macskák antiszociális mivoltát, és arra is utalnak, hogy a veszteség érzése univerzális lehet. A kutatás során vizsgált macskák gazdái is beszámoltak róla, hogy kedvenceik ilyen esetben

  • nehezen aludtak el,
  • csökkent az étvágyuk,
  • "jajgató" hangokat hallattak,
  • távolságtartóbbá váltak,
  • és kedvenc játékaikkal sem játszottak.

A tanulmányt publikáló Oakland Egyetem kutatói szerint a gyász jeleit mutató macskák kevesebbet aludtak, ettek és játszottak, inkább az emberek és más háziállatok figyelmére vágytak, vagy elbújtak és egyedül töltötték az időt, illetve keresték elveszett társukat.

Mint írják, a gyász ismert jelenség az állatvilágban, hiszen az elefántok, delfinek és majmok őrzik társuk testét haláluk után, egy olasz kutatás pedig nemrégiben arról számolt be, hogy a kutyák viselkedése is megváltozik, amikor egy, a háztatásban élő másik kutya meghal. Az Oakland Egyetem kutatói szerint a macskák esetében nem ennyire egyértelmű a gyász:

"Míg a falkában élő állatoktól származó kutyák észszerűen erősebben reagálhatnak egy fajtársuk halálára, az emberi gondoskodás alatt élő macskák ezzel szemben alkalmazkodtak ahhoz, hogy fajtársak között éljenek, így a társuk elvesztésére adott reakció további vizsgálatot igényel."

A tanulmány szerint a macskákat annál mélyebben érintette társuk halálka, minél tovább éltek együtt - írja a lap.

Bár az eredmények alátámasztani látszanak az elképzelést a macskák által érzett gyászt, egy másik magyarázat szerint elképzelhető, hogy a gazdák saját fájdalmukat vetítik ki a macskákra. A szerzők szerint ezzel a hipotézissel összhangban a nagyobb gyászt átélt gazdik nagyobb valószínűséggel számoltak be a macskájuk viselkedésének megváltozásáról.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 17. 15:57
×
×
×
×