eur:
407.51
usd:
386.56
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Nyitókép: wikipedia,

A mesterséges intelligencia felturbózza a "bálnatolmácsolást"

A mesterséges intelligencia segíthet dekódolni a 156 kattogásvariációt, amelyet eddig az ember észlelt a nagy ámbráscettől.

A nagy ámbráscet kommunikációjának kifinomult struktúrái emberi nyelvhez hasonló rendszerhez hasonlítanak - írja az Origo a BBC-n megjelent összeállításra hivatkozva.

A bálnák kommunikációjában ritmikus kattanási sorozatok vannak jelen, a szakemberek most ezek építőköveit azonosították, vagyis egyfajta fonetikai ábécéről van szó. A kommunikáció összefüggésben lehet a bálnák vadászati módszereivel.

A nagy ámbráscet tanulmányozása egyébként igen nehéz, mert élete nagy részében elbújik az óceánban. Két órán át és képesek levegővétel nélkül létezni, akár 3 kilométer mélyen is. Így is megfigyelték azonban, hogy ezer méteres mélységben egy csoport nagy része ugyanabba az irányba néz, egymás mellett helyezkedik el, de több kilométeres területen. Ez idő alatt végig "kattognak". A bálnák körülbelül egy óra elteltével szinkronban emelkednek a felszínre, aztán újra lemerülnek.

A cetek fonetikus ábécéjének dekódolásában a mesterséges intelligencia segíthet.

A tudósok korábban úgy gondolták, hogy az ámbrásceteknek mindössze 21 codatípusuk van (mindegyik három és negyven közötti gyors kattintásból áll), azonban 9000 felvételt tanulmányozva már 156-ot azonosítottak.

A szakemberek úgy gondolják, hogy a rögzített, finom variációk azt sugallják, hogy a bálnák hangja sokkal több információt hordozhat, mint azt korábban gondolták, ami nagyban kontextusfüggő.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 17. 15:57
×
×
×
×