eur:
411.29
usd:
392.58
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels.com

Ha ezért nem ragadunk fogkefét, semmiért – új kutatás látott napvilágot

Amerikai kutatók összefüggést talált a fogínybetegségek és bizonyos agyi rendellenességek között.

Egyre több kutatás erősíti meg, hogy a szájbetegségek nem maradnak a szájon belül, a baktériumaik szerepet játszanak olyan betegségekben, mint például a vastagbélrák vagy a szívrendellenességek. S ha ez még nem volna elég, a massachusettsi Forsyth Intézet kutatói

összefüggést találtak a fogágybetegségek és az úgynevezett amiloid plakk kialakulása között. Ez utóbbi az Alzheimer-kór jellegzetes mutatója

– számolt be a Hvg.hu.

A vizsgálatok során kiderült, hogy a fogágybetegségek változásokhoz vezethetnek a fehérvérsejtek egy fajtájában, az úgynevezett mikrogliasejtekben, amiknek az a feladatuk, hogy védjék az agyat a kognitív hanyatláshoz és a sejthalálhoz kapcsolódó amiloid plakktól, azzal, hogy megemésztik ezeket.

A kutatók laboratóriumi egereket vizsgáltak, akiknél ínybetegséget okoztak, és így követték nyomon a baktériumok vándorlását. Amikor szájbaktériumok – áthatolva a vér/agy gáton – elérték a mikrogliasejteket, túlzottan stimulálódtak, sokat ettek, elhíztak és már nem tudták megemészteni a plakk-képződményeket – olvasható.

„Tanulmányunk azt sugallja, hogy az ideggyulladás és a neurodegeneráció megelőzése érdekében kulcsfontosságú a fogágybetegségekkel összefüggő szájgyulladás kezelése. A száj a test része, és ha nem vigyázunk a szájüregi gyulladásokra, akkor nem tudjuk megakadályozni az olyan betegségek kialakulását, mint amilyen például az Alzheimer-kór” – írják a kutatók a Journal of Neuroinflammation folyóiratban.

Ez volt az első alkalom, hogy a kutatók fogágybetegséget okoztak egérspecifikus baktériumokkal, és így tanulmányozhatták a szájüregi mikrobiom agyra gyakorolt hatását. Az azonos fajú baktériumok és sejtek révén így egy lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy embereken is megfigyeljék ezt a folyamatot.

Címlapról ajánljuk
Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Mészáros Melinda a bérmegállapodásról: nagyon kemény tárgyalásokon értük el az eredeti célunkat

Megszületett a bérmegállapodás a versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumán, három évre szólóan. Kiderült, mennyivel emelkedik a következő három évben a minimálbér és 2025-ben a garantált bérminimum. Lesznek azonban olyan esetek, amikor újratárgyalásra lesz szükség.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×