eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay.com

Kutatók fejtették meg, miért szeretjük annyira a csokoládét

Arról is van tanácsuk a gyártóknak, hogyan tehetnék egészségesebbé.

Azt a folyamatot fejtették meg, melynek során a szilárd csokoládéból selymes emulzió lesz szánkban: a Leedsi Egyetem szakemberei szerint a zsíros fimréteg, mely bevonja a csoki felületét, segít abban, hogy szánk teljes felületét bevonja – ettől olyan vonzó az édesség textúrája.

A tanulmány szerint a különleges érzés, amely a szánkban keletkezik, amikor a csokoládé szétfolyik ott, vagy az édesség összetevőiből, vagy a nyál működéséből, vagy a kettő kombinációjából fakad – írja a Sky News.

Amint a nyelv megérinti a csokit, a felszíni zsírtartalom szerephez jut: a szilárd kakaórészecskék felszabadulnak, és kialakítják a selymes érzetet. A tanulmány azt sugallja, hogy

a csokoládé mélyebb rétegeiben lévő zsírtartalmat anélkül lehet csökkenteni, hogy a csokoládé fogyasztásának kellemes érzete változna.

"Akár 5 százalék, akár 50 százalék egy csokoládé zsírtartalma, akkor is lejátszódik ez a folyamat a szájban, amely megadja a csokoládé érzetét. Az számít, hol található benne a zsír, de ezt keveset kutatják" – mondta Anwesha Sarkar, a Leeds-i Élelmiszertudományi és Táplálkozástudományi Iskola professzora.

A kutatás nem az ízt, hanem a textúrát helyezte a fókuszba: egy luxusmárkát vizsgáltak egy 3D-s, nyelvhez hasonlatos felület segítségével. A kutatók szerint ugyanez igaz lehet a jégkrémre, a margarinra és a sajtra is.

Címlapról ajánljuk

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×