A szükséges beavatkozásról szóló döntést a korábbi egy óra helyett mostantól 15-20 perc alatt is meg tudják hozni az orvosok anélkül, hogy a beteget ide-oda kellene szállítani az intézmények között.
"Gyakorlatilag lefedetté vált az egész ország egy gyors sztrókdiagnosztikai hálózat elindításával" – mondta az InfoRádióban Erőss Loránd, az Országos Mentális Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet főigazgatója. Az uniós forrásból megvalósult projektnek köszönhetően mostantól egy új, mesterséges intelligencia alapú rendszer segíti a sztrókgyanús betegek diagnosztizálását.
A neurológus kiemelte, hogy ez azért is nagyon fontos, mert a kórházakba szállított betegeknek eddig akár órákat is kellett várniuk, mire megfelelő ellátáshoz jutottak. A szakember szerint ha túl sok idő eltelik, a beteg kikerülhet a beavatkozási időablakból.
"Ha túl későn látjuk el a beteget, akkor
inkább bajt tud okozni az, hogy kihúzzuk a vérből a dugót,
s az érelzáródást, trombust eltávolítjuk. Így aztán a betegeknek a mi gyakorlatunkban is 22 százalékát, ha át is vesszük, de már alkalmatlannak minősítjük a további ellátásra" – mondta el Erőss Loránd.
Ebben hoz fordulatot a mesterséges intelligencia alapú készülék, amely rendkívül gyorsan elemzi és kiértékeli a képalkotó vizsgálatok során készült felvételeket, így a betegek a korábbinál hamarabb kaphatnak célzott kezelést.
"Lehetővé válik, hogy
perceken belül döntés szülessen arról, hogy a beteget ideszállíthatják-e,
tudunk rajta segíteni, vagy sem" – mondta el a főigazgató.
Az innovatív fejlesztés nemzetközi viszonylatban is rendkívülinek számít Erőss Loránd szerint. Budapestet most 28, nemsokára 39 elsődleges sztrókcentrummal köti össze a hálózat: ezzel egyedülállóak vagyunk a világon
"Európában nincs olyan ország, ahol a teljes ország le lenne fedve ilyen módon" – mondta Erőss Loránd.
A készülék október eleji indulása óta mintegy 283 esetet dolgozott fel, a jövőben pedig emberek ezreinek mentheti meg az életét a főigazgató szerint.