eur:
390.9
usd:
360.09
bux:
73174.1
2024. július 27. szombat Liliána, Olga
Nyitókép: Pixabay

Ennyire egyszerű lenne a piarmisépítés évezredes titka?

A Nílus folyásával kapcsolatban bukkantak érdekességekre a kutatók.

A tudomány gyakorlatilag évezredek óta kutatja a gízai piramisok keletkezésének történetét, most - mint az Index.hu a CNN-re hivatkozva írja - a Nílussal kapcsolatos új bizonyítékok alátámaszthatják azt a régóta fennálló egyik elméletet, hogy az ókori egyiptomiak a folyó akkori folyásának felhasználásával építhették a hatalmas piramisokat.

Egy marseille-i egyetem kutatói egy geográfus vezetésével rekonstruálták a Nílus 8 ezer évvel ezelőtti medrét, illetve annak már megszűnt ágait.

Ismert, a legnagyobb piramis 140 méternél is magasabb, 5,75 millió tonna kőből épült a Krisztus előtti XXVI. században.

Az elmélet szerint a piramisok helyétől a Nílusig öblöt vágtak az építők, és az éves árvíz működött hidraulikus felvonóként. Hogy az elméletet igazolják, először a gízai ártéren fúrással vizsgálták a kőzetrétegeket, abból derült ki, hogy itt korábban igen magas vízállás lehetett.

A Nílus csak a Krisztus előtti VI. században apadt le annyira, hogy erre az elméletre nehezen jöhessenek rá.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.29. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Nagyot mentek az amerikai tőzsdék

Nagyot mentek az amerikai tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés reggel Ázsiában, de az európai tőzsdéken már látszik némi hangulatjavulás a hét korábbi részében látott eséshez képest. Megérkeztek ma a havi amerikai PCE-adatok, amelyek a várakozásoknak megfelelően az infláció további lassulását mutatták, ám mivel a tegnap megjelent második negyedéves adat már magában foglalta a júniust is, így nagy meglepetése nem lehetett számítani.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 26. 13:59
×
×
×
×