Az új szag vonzóbb a szúnyogok számára, ezért többen csípik meg a betegeket, tovább szállítva a vírust másokra, írja a BBC cikke.
A trópusi területeken terjedő dengue-láz lázzal, kiütésekkel és fájdalommal jár, akár halálos is lehet a kimenetele. A zika legtöbbször tünetmentes vagy enyhe tünetes megbetegedést okoz, de ha állapotos nő kapja el, az születési rendellenességekhez vezethet.
Több kínai labor kutatói, köztük a Kínai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ és a pekingi Tsinghua Egyetem is olyan molekulákat fedezett fel dengue-vel fertőzött egerek testén, amelyek vonzóbbá tették azokat a szúnyogok számára.
Leginkább az acetofenon nevű vegyület vonzza a szúnyogokat a dengue-vel fertőzött egerek és emberek esetében is:
ez utóbbit úgy tesztelték, hogy az önkéntesek kezét acetofenonnal vonták be. A kutatók most olyan megoldásokat keresnek, amelyekkel ennek a vegyületnek a hatását lehet semlegesíteni.
Jelenleg az a legjobb megoldás, ha ruházattal, valamint szúnyoghálóval védekezünk a csípések ellen.
A zika 86 országban van jelen, dengue-lázzal 400 millióan fertőződnek meg évente. Ezek a vírusok Dél- és Közép-Amerikában, Afrikában, a Karib-térségben és Ázsia egyes részein a leggyakoribbak. A sárgaláz, a japán agyvelőgyulladás és a nyugat-nílusi betegség szintén a zika-vírusok családjába tartoznak.