Infostart.hu
eur:
364.4
usd:
310.83
bux:
133168.5
2026. április 28. kedd Valéria
Closeup on womans hand adjusting thermostat valve
Nyitókép: djedzura/Getty Images

Úgy is féken tartható a fűtési költség, hogy közben ne vacogjunk

Nem kell túl gyakran ide-oda állítgatni a termosztátot, sokkal hatékonyabban tarthatók féken a fűtési költségek, ha állandóra van állítva a hőmérséklet-szabályozó.

Többen aggódva nézik meg a fűtésszámlát egy hidegebb időszak után, hiszen biztos, hogy az átlagosnál magasabb összeget kell majd fizetni. A jelenség ellen számtalan praktika létezik, köztük az is, hogy a fűtést egyszerűen lekapcsoljuk. Csak akkor meg fázunk. De akkor miként lehetséges spórolni és közben nem megfagyni? A Hvg.hu kérdésére a CNet – az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma által kiadott iránymutatás alapján – szolgál tanáccsal.

Ha a nap nagy részében 20 Celsius-fokon tartjuk a termosztátot, a hátralévő időben pedig 4-5 fokkal kevesebbre állítjuk, akkor legalább 10 százalékot foghatunk a számlán az átlagos felhasználói szokások által eredményezett összeghez képest – olvasható.

Az, hogy a hőmérsékletet mikor vesszük le lejjebb, a saját kényelmünktől függ. Vannak, akik inkább éjszaka kapcsolják le a fűtést, amikor a takarók alá bújnak, mert olyankor nem veszik észre a hidegebb körülményeket. A hűvösebb hőmérsékleten való alvás ráadásul pihentetőbb is a legújabb kutatások szerint.

És miért éppen 20 fokra?

A CNet azt írja, ha otthonunkban eleve alacsonyabb a hőmérséklet, úgy a benne lévő hő lassabban vész el. Más szóval, ha a lakásban valamivel hűvösebb az idő, az segít abban, hogy a beállított hőmérséklet (ez esetben a 20 Celsius) hosszabb időn át legyen élvezhető. Eközben a ház komfortjának fenntartásához szükséges energiamennyiség nem ugrik jelentősen, amellyel pedig pénz spórolható. Van azonban egy másik hangsúlyos része is a témának: a termosztátot a huzatos és a közvetlen napfényt kapó helyektől távolabb kell elhelyezni, mert ezek a tényezők szükségtelenül aktiválhatják a berendezést.

Címlapról ajánljuk
Aréna: az élvonalból az Élvonalba – tehetségeket keres a Nobel-díjas Krausz Ferenc

Aréna: az élvonalból az Élvonalba – tehetségeket keres a Nobel-díjas Krausz Ferenc

„A tudomány, a csúcskutatás és a tehetséggondozás ügye az nem egy kormány ügye, az az ország jövője. Nagy horderejű áttörések, amelyek a jövőben életünket befolyásolni tudják, azt jobbá tudják tenni, amelyre a jövő tudásalapú gazdasága épülhet, amelyre a nagy hozzáadott értékű technológiák, termékek fejlesztése épülhet, nem tudnak rövid távú, néhány éves finanszírozásból keletkezni” – mondta Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus, az Élvonal Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Hozzátette: nincs élő kapcsolatuk a jövendő kormánnyal, de adott esetben szívesen találkozna Magyar Péter jövendő miniszterelnökkel, mert mint fogalmazott, „a céljai és a mi céljaink százszázalékosan összecsengenek.”

Rogán Antal, Kövér László, Selmeczi Gabriella, Kubatov Gábor és még sokan mások: egy sor ismert fideszes nem lesz ott az új Országgyűlésben

Gulyás Gergely, aki a május 9-én megalakuló új Országgyűlésben a Fidesz-frakció vezetője lesz, közzétette a Fidesz-frakció névsorát. Orbán Viktor kormányfő, Kósa Lajos és Bánki Erik már korábban bejelentette, hogy nem veszi fel a mandátumát, mint ahogy a KDNP vezérkara, így Semjén Zsolt sem – de most kiderült, hogy még egy sor ismert név hiányozni fog a parlamenti padsorokból. Összeállítottuk a nagy hiányzók névsorát.
A külső erők újra húzni kezdték a forintot

A külső erők újra húzni kezdték a forintot

A vezető devizák árfolyamánál ingadozással indult a hét, miután az iráni-amerikai békemegállapodás kilátásai bizonytalanná váltak. A befektetők figyelme a héten több jegybanki kamatdöntő ülésre irányul. A piacok elsősorban azt várják, hogyan értékelik a döntéshozók a közel-keleti háború gazdasági hatásait, így délelőtt végül erősödni tudott az euró és a forint is az újabb tűzszüneti hírére. A forint szempontjából a legérdekesebb mozgatóerőt Magyar Péter leendő miniszterelnök bejelentései jelentik, legyen szó akár a gazdaságpolitika irányáról, akár a kormány összetételéről. A nap folyamán minimális mozgás volt az árfolyamokban, estére 364 környékére érkezett meg a forint az euróval szemben, a dollár-forint 311 körül járt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×