Infostart.hu
eur:
362.69
usd:
318.34
bux:
145080.86
2026. július 29. szerda Flóra, Márta
Ferencz Orsolya Ildikó űrkutatásért felelős miniszteri biztos, józsefvárosi önkormányzati képviselő felszólal a Századvég Alapítvány Budapest címmel rendezett konferenciáján a második kerületi Haris Parkban 2019. szeptember 25-én.
Nyitókép: Fotó: MTI/Mónus Márton

Ferencz Orsolya: 170 magyar jelentkezett az ESA-nál űrhajósnak

Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos az amerikaiakkal közös programról is beszélt.

Több mint 170 magyar jelentkezett az Európai Űrügynökségnél (ESA) űrhajósnak – mondta Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos a Világgazdaságnak adott interjújában.

A szakember elmondta, három területre toboroz az ESA: projekt- és professzionális asztronautát keresnek, valamint paraasztronautát. Az utóbbiról azt is közölte, hogy egy kísérleti program része. Mivel egyre nagyobb és távolabbi missziókat terveznek, nem lehet garantálni, hogy a küldetés során végig olyan egészségi állapotban lesz az űrhajós, mint induláskor. „Ezért szeretnék azt vizsgálni, hogy végtaghiány miatt speciális keringési rendszerrel rendelkező szervezet mire képes” – idézi az interjúban elhangzottakat a Hvg.hu. Erre két magyar parasportoló is jelentkezett.

A híroldal felidézi, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter július végén jelentette be, hogy egy magyar űrhajós amerikai együttműködéssel fog eljutni a Nemzetközi Űrállomásra, az amerikai modulra, ahol magyar fejlesztésű eszközökkel folytathat kísérleteket.

A miniszteri biztos az Axiom Space-szel közös programról azt mondta, várják a 40 év alatti természettudományos végzettségűek (technológiai, mérnök vagy matematikai szektorban jártasak) jelentkezését. Ferencz Orsolya azt is hozzátette, a szaktudás mellett vizsgálják a kiválasztás során az extrém stressztűrő képességet és számos fizikai kritériumnak is meg kell felelni.

Címlapról ajánljuk
Somkuti Bálint: Netanjahu győzködi Trumpot

Somkuti Bálint: Netanjahu győzködi Trumpot

Donald Trump amerikai elnök beleegyezett abba, hogy gyártási engedélyt adjon Ukrajnának a Patriot légvédelmi rakétákra – közölte washingtoni tárgyalásuk után Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Fox News hírtelevízióban. Az InfoRádió Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértőt kérdezte az ukrán elnök és az izraeli kormányfő washingtoni látogatásáról.

Magyar Péter harmadszor került konfliktusba a Ház tiszás vezetésével

Kétszer rászóltak Magyar Péterre, egyszer pedig, a rendszerváltás óta példátlan módon, megvonták tőle a szót.
inforadio
ARÉNA
2026.07.30. csütörtök, 18:00
Hack Péter
jogász, az ELTE emeritus professzora
Kilőtt az olajár Donald Trump bejelentésére

Kilőtt az olajár Donald Trump bejelentésére

Komoly eladási hullám söpört végig szerda reggel az ázsiai tőzsdéken, miután ismét felerősödtek az AI-részvények magas értékeltségével és a technológiai cégek elszálló beruházásaival kapcsolatos aggodalmak. Európában ezzel szemben pozitív elmozdulásokkal indult a nap, délelőtt azonban itt is megérkezett a lefordulás, délutánra pedig iránykeresés alakult ki. Eközben a befektetők a ma este érkező Microsoft- és Meta-jelentésekre, valamint a Fed kamatdöntésére várnak. A közel-keleti feszültségek újbóli kiéleződése miatt közben ismét kilőtt az olaj ára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×