eur:
404.67
usd:
375.47
bux:
0
2024. november 8. péntek Zsombor
CHENGDU, CHINA - DECEMBER 04: The Chinas nuclear fusion device HL-2M tokamak, nicknamed the Artificial Sun, achieves its first plasma discharge at the Southwestern Institute of Physics (SWIP) on December 4, 2020 in Chengdu, Sichuan Province of China. (Photo by VCG/VCG via Getty Images)
Nyitókép: Photo by VCG/VCG via Getty Images

Húsz percig sütött a kínai mesterséges Nap

Az EAST nevű fúziós erőműben több mint másfél percen át volt a Nap maghőmérsékleténél tízszer forróbb.

Kísérletet hajtott végre Kína az évek óta fejlesztgetett fúziós erőművével, és egy csapásra két rekordot is sikerült felállítani vele. Régóta dolgoznak már a világ tudósai azon, hogy folyamatosan működő fúziós reaktort hozzanak létre. Nincs ez másként Kínában sem, ahol több ilyet is fejlesztenek: az egyik a Tokamak HL-2M, amelynek belsejében már sikerült 150 millió Celsius-fokot létrehozni, a másik pedig az EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak), ami a "mesterséges Nap" becenevet kapta a szakemberektől – írja a hvg.hu a futurizm.com, illetve a kínai állami Global Times beszámolója alapján.

Az EAST képes volt 101 másodpercen keresztül tartani a 120 millió Celsius-fokos hőmérsékletet, ami rekordhosszúságú időnek számít. A korábbi tesztek alapján ezt csak néhány tíz másodpercen keresztül sikerült.

Emellett 20 másodpercen át 160 millió Celsius-fokot produkált az EAST. A Nap magjának hőmérséklete "csak" 15 millió Celsius-fokos, vagyis a Nap maghőmérsékletének több mint tízszeresét sikerült elérni.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor péntek reggel: a békeköltségvetést nyújtottuk be 2025-re

Orbán Viktor péntek reggel: a békeköltségvetést nyújtottuk be 2025-re

Diplomáciai nagyüzem van Budapesten, csütörtökön az Európai Politikai Közösség nemzeti vezetőinek kibővített találkozóját tartották, pénteken az EU-tagállamok vezetőinek informális csúcstalálkozójára kerül sor, a kettő között tett látogatást a Kossuth rádió stúdiójában a miniszterelnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Mire lehet ma számítani a tőzsdéken?

Mire lehet ma számítani a tőzsdéken?

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Molnak ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. Az általános tőzsdei hangulat közben továbbra is pozitív, a határidős indexek állása alapján emelkedéssel indulhat a nap a tőzsdéken.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 8. 07:32
×
×
×
×