eur:
411.19
usd:
392.63
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Védőmaszkos járókelők egy tokiói pályaudvaron 2020. április 6-án. Abe Sindzó japán miniszterelnök bejelentette, hogy Tokióban és hat másik prefektúrában korlátozott kijárási tilalmat vezetnek be a koronavírus-járvány elleni védekezéképpen.
Nyitókép: MTI/EPA/Majama Kimimasza

A WHO szerint kilégzéssel csekély az esély a vírus terjedésére

Az mára mindenki számára világossá válhatott, hogy a Covid-19 elsősorban a köhögés és tüsszentés során terjed. Ugyanakkor még kérdés tárgyát képezi, hogy a beszéd is hozzájárulhat-e a betegség átadásához.

Tüsszentés, illetve köhögés alkalmával 5 mikrométeresnél nagyobb cseppek szabadulhatnak fel, melyek jellemzően egyméteres távolságba, néha azonban ennél messzebbre is képesek eljuttatni a különféle kórokozókat. Ezek az úgynevezett légzőcseppek, amelyek a megbetegedések többségét előidézhetik. Vannak ugyanakkor jóval kisebb méretű cseppek is, a bioaeroszolok, amelyek kilégzésnél, vagy beszéd során is képződhetnek, és jóval messzebbre juthatnak, mint a légzőcseppek.

Annak kiderítése, hogy az új típusú koronavírus képes-e ezek által is terjedni, rendkívül fontos – írja a 24.hu a ScienceAlert alapján.

A Nebraskai Egyetem vizsgálatai azt mutatták ki, hogy izolált páciensek környezetében kimutatható a SARS-CoV-2 részecskéi a levegőben, illetve különféle felületeken. Vagyis a kutatók szerint a vírusok igen nagy távolságot képesek megtenni a levegőben.

Mindeközben a a hongkongi Queen Mary Hospital szakértője és munkatársai ezzel ellentétes megállapításra jutottak, miután Covid-19-es páciensek állának közeléből begyűjtött levegőmintákban nem észlelték a kórokozót.

Az Egyesült Államok Kutatási Tanácsa is azt véli, hogy a vírus terjedésében a bioaeroszolok is közrejátszhatnak, míg az Egészségügyi Világszervezet megjegyzi, ilyen átadásra csak nagyon specifikus körülmények – lélegeztetőről való leválasztáskor – között találtak bizonyítékot, és további vizsgálatokat tartanak szükségesnek az új koronavírus terjedésének pontos megértéséhez.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×