eur:
411.22
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Kovács Attila, Semmelweis Egyetem

Már két embernél is sikeres volt a különleges beavatkozás a Semmelweis Egyetemen

Napról napra javul az állapota, már mankó nélkül közlekedik és gyógytornászhoz jár az a beteg, akin februárban mágneses végtaghosszabbító készülékkel végzett sikeres beavatkozást a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinikáján Dr. Domos Gyula egyetemi tanársegéd. Magyarországon ez volt az első ilyen műtét, amit magyar orvos végzett.

A mágneses végtaghosszabbítás során a csont belsejébe ültetik bele az implantátumot, amelynek nincs közvetlen kapcsolata a hosszabbítást végző külső mágneses egységgel, magyarázta Dr. Domos Gyula egyetemi tanársegéd. Korábban a végtaghosszabbítások során még külső készülékeket alkalmaztak: két-három gyűrűt helyeztek el a végtag köré, amelyeket drótokkal és csavarokkal rögzítettek a hosszabbítandó csontokhoz, és ezzel végezték a beavatkozást.

A mágneses hosszabbítás során külső egységre már nincs szükség,

ismételte meg, ezáltal a lágy részek, izmok sértetlenek maradnak, és elkerülhetők a drótok, csavarok okozta kényelmetlenségek, szövődmények kialakulása is, tette hozzá a szakember.

Magyarországon ez idáig két magyar betegen végeztek el mágneses beavatkozást. Mind a két páciens combcsontját hosszabbították, egyaránt 4–4 centiméterrel, ismertette a szakember, aki azt is elárulta, hogy a technológia a növekedésben lévő gyermekeknél lábszáron egyáltalán nem alkalmazható, combcsonton azonban már 8-9 éves kortól igen. A serdülőkor után már bárki számára elérhető korlátok nélkül, természetesen az időskorúak ez alól kivételt képeznek, jegyezte meg.

Az implantátumokat, illetve a végtaghosszabbító beavatkozásokat, amelyekre évi 10-15 betegnek lehet szüksége Magyarországon,

a társadalombiztosító egyedi méltányosság alapján támogatja,

jegyezte meg Domos Gyula egyetemi tanársegéd – idehaza egyelőre ő az egyedüli, aki ilyen műtéteket végez.

A végtagdeformitásnál, végtaghosszabbításnál maradva Domos Gyula végezetül megjegyezte, a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinikáján, amely idén 250 éves jubileumát ünnepli, egyedüliként használnak olyan külső hosszabbító készüléket, amivel nemcsak a végtag hosszabbítását tudják elvégezni, de egyéb, más társuló tengelyeltéréseket, végtagdeformitásokat tudnak korrigálni, ráadásul szoftveresen előre képesek megtervezni a beavatkozást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×