eur:
394.06
usd:
368.36
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk

Az ember is bekerül a földtörténetbe

Várhatóan bevezetik az ember korát a földtörténeti időskálára. Az emberi beavatkozás jelentősen megváltoztatta a bolygót, ez teszi szükségessé az új kormegjelölést - mondta az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főmunkatársa.

Nagy valószínűséggel be fogják vezetni a földtörténeti időskálára az ember korát. A 35. Nemzetközi Földtani Kongresszuson javasolta egy munkacsoport az antropocén kor bevezetését a földtörténeti időskálán – mondta Ujvári Gábor.

„Ezt a Nemzetközi Sztratigráfiai Bizottságnak még el kell fogadnia, és egy többlépcsős folyamatban fogják nagyon nagy valószínűséggel bevezetni az időskálára. Ez még néhány évet igénybe fog venni” - tudatta a szakember.

„Látható, hogy az ember az ipari forradalom óta egyre inkább beavatkozik a természetbe. Ez mostanra olyan méreteket öltött, hogy azt mondhatjuk, az ember bolygóformáló tényezővé vált. Alapvetően a Föld rendszerébe avatkozott be, és annak gyakorlatilag minden komponensét érinti ez a változás: a bioszférát, az élővilágot, az óceánokat, a sarki területeket, az atmoszférát, a klímát, stb. Rengeteg olyan hatást gyakorol az ember a természetre, amelyek már messze meghaladják azt a mértéket, ami a természetes folyamattal történt volna” - részletezte az okokat Ujvári Gábor.

„Ennek a termékei – gondoljunk csak a műanyagra vagy a nukleáris robbantások izotópjaira – mind-mind megjelennek az üledékekben. Az új kor bevezetésének pedig alapvető kritériuma, hogy a kőzetekben rétegtani szempontból nyomozhatóak legyenek ezek a változások, és ezek kimutathatóak legyenek a kőzetrétegekben” - indokolta a javaslatot a szakember.

Elmondta, hogy a legújabb földtörténeti kor kezdetének meghatározásához nyomozható módon kell megtalálni azokat a nyomokat, amik egyértelműen elkülöníthetik az antropocént az előtte lévő holocén kortól.

Ezért a tudósok azt javasolják, hogy a kezdőidőpont 1950 vagy 1964 lehetne. Ujvári Gábor indoklásként elmondta, hogy az 1964-es bombacsúcskor kiszabaduló izotópok az atmoszférában és az üledékekben is megjelennek, amelyek az üledékekben, a kőzetrétegekben, és globálisan is jól nyomozhatók.

Mivel pedig korábban az erdőirtásoknak, a rizsöntözésnek szintén jelentős hatása volt, a szakemberek azt javasolják, hogy egy paleoantropocén kort is bevezessenek, amely ezeket a korai hatásokat veszi figyelembe – ismertette az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főmunkatársa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×