eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Kijutottak a magyarok a világ legmélyebb barlangjából

Kijutottak a magyarok a világ legmélyebb barlangjából

Felszínre értek a magyar barlangászok Abháziában. Sikerrel teljesítették küldetésüket, a világ legmélyebb barlangjának, a Krubera-Voronya barlangnak a lefilmezését. Két nap pihenő után ma nem kisebb dologra vállalkozik a csapat, minthogy a nemzetközi expedíció részeként a világ legmélyebb barlangjának hosszát megnöveljék – mondta az InfoRádiónak idősebb Adamkó Péter, az expedíció magyarországi kapcsolattartója.

A barlangász elmondta, hogy ez a barlang egyben víznyelő barlang is, vagyis a felszínen lévő nagy mennyiségű csapadékot nagyon gyorsan levezeti. Az expedíció tagjai nem akartak aknák sorozatában 3-4 fokos vízben felfelé mászni, ezért száraz helyre félreálltak, és megvárták, amíg eláll az eső a felszínen.

„Élelmük és száraz ruhájuk volt. Megvárták, míg leér a csapadékvíz, félreálltak és pihentek, majd elindultak felfelé. Kedd este eljutottak a 700 méteres szintig, ott pihentek, majd éjjel elindultak a felszín felé” - közölte idősebb Adamkó Péter.

Magyarázatként elmondta, hogy azért éjszaka indultak el, mert a barlangban az ember időérzéke eltolódik.

„Szerda reggel nyolc órára várták, hogy a felszínre érkeznek, de a legnagyobb meglepetésre már reggel 5 órakor kint voltak, háromnegyed hatkor már sms-t küldött az expedíció vezetője, öt perc múlva pedig már a fiam is hívott a saját telefonján” - mesélte az expedíció magyarországi kapcsolattartója, akinek a fia is az expedíció tagjai között van.

Elmondta, hogy a barlangászok jól vannak, nagyon büszkék magukra, és már csoportképet is küldtek magukról.

„Két nap pihenő után ma egy szomszédos barlangba mennek kutatni, fényképezni. Az a cél, hogy ezt a Krubera-Voronya barlanggal összekössék, és ezzel annak a mélységét és a hosszúságát megnöveljék” - közölte idősebb Adamkó Péter.

Hozzátette: ezt még a mostani expedíció során megpróbálják összenyitni, de nem könnyű, mert a barlang mélységét nem lefelé növelik, hanem felfelé.

A barlangok mélységénél ugyanis mindig a legfelső és a legalsó pont közötti távolságot mérik – magyarázta.

„A fiúk a kutatócsapatban nagyon ki vannak éhezve a magyar ízekre, úgyhogy vettem két kiló combhúst, amit megsütöttem. Az éjfélkor induló háromfős magyar filmes csapat viszi nekik. A felszínről és a környezetről ez a profi filmes csapat csinál a televíziónak egy nagyfilmet, míg a kutatócsoport tagjai a barlangról csinálták a felvételeket – így a film biztosan teljes lesz” - ismertette az expedíció magyarországi kapcsolattartója-

„Nagyon büszkék vagyunk rájuk” – mondta idősebb Adamkó Péter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

Oeconomus kiszámolta, mi az olimpikonná válás ára

A nagy nemzetközi sportesemények kapcsán általában a közvetlenül látható eredményeket értékeljük, vagyis a kimagasló sportteljesítményt, ugyanakkor sokan felhívják a figyelmet arra a hosszú évekig tartó munkára és a kitartásra is, amely egy-egy teljesítmény mögött áll – ez áll az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében, amely az olimpikonná válás árát vizsgálta.

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×