eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

Újra akcióban a Nagy Vörös Folt

Hevíti a Jupiter légkörének felső részét a Nagy Vörös Folt néven ismert hatalmas vihar a Nature magazinban megjelent új tanulmány szerint.

Régóta izgatja a csillagászokat, miként lehetséges, hogy a Jupiter felső atmoszférájának hőmérséklete hasonló a Földéhez, miközben a Naprendszer legnagyobb bolygója ötször messzebb fekszik a Naptól. Egy új kutatás szerint a megoldás a Nagy Vörös Folt, amely legalább három évszázada tombol a bolygón.

A hawaii Mauna Kea Obszervatórium infravörös távcsövét használva a tudósok felfedezték, hogy a Nagy Vörös Folt - a Naprendszer legnagyobb vihara - felett a felső légkör több száz fokkal forróbb, mint bárhol máshol a Jupiteren.

Mindez akár egy véletlen egybeesés, de egy fontos nyom is lehet - mondta a kutatás vezetője és a Bostoni Egyetem fizikusa, James O'Donoghue.

A vihar 22 ezerszer 12 ezer kilométernyi területen tombol a Jupiter légkörének alsó rétegeiben. A tanulmány írói szerint a megfigyelt hőmérsékletkülönbségre a magyarázat az lehet, hogy a Nagy Vörös Folt alulról hevíti az atmoszféra felső részeit.

A felfedezés erős kapcsolatra utal a Jupiter légkörének felső és alsó rétegei között, ugyanakkor a hő áramlásának pontos folyamata még ismeretlen, a tudósok szerint a legvalószínűbb, hogy akusztikus hullámok közvetítik az energiát.

A kutatók előtt egyelőre nem ismert az sem, hogy jelenleg miért téglavörös, és miért változik idővel a vihar színe. Egy 1900-ban írt jelentésben a tudósok lazacszínűként és ovális alakúként írták le a légköri jelenséget, a Hubble űrteleszkóp újabb képein pedig narancssárga színezetű és inkább kör alakú a Nagy Vörös Folt.

Akárcsak a földi hurrikánok esetében, a Nagy Vörös Folt közepe viszonylag csendes, a szél sebessége körülötte azonban óránként 430 és 680 kilométer között váltakozhat. Mivel a Jupiternek nincs szilárd magja, légkörének többsége pedig héliumból és hidrogénből áll, a vihar sosem képes földet érni és szétoszlani.

"A Nagy Vörös Folt olyan mint egy kerék, amely két ellentétes irányba mozgó futószalag közé ékelődött. Az egyik a tetején, míg a másik az alján ad lendületet. Együtt táplálják az örvénylést, lényegében életben tartva így a vihart" - nyilatkozta Glenn Orton, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) tudósa.

Hozzátette: elképzelhető, hogy a vihar nem fog már sokáig tartani, ugyanis az elmúlt 100 évben zsugorodott.

Címlapról ajánljuk
Kölyöknevelőket keresnek vakvezető kutyákhoz

Kölyöknevelőket keresnek vakvezető kutyákhoz

Önkéntes kölyöknevelők jelentkezését várja az ország teljes területéről a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola. A kutyás tapasztalat egyébként nem feltétel, a kutya szeretete annál inkább – nyilatkozott az InfoRádióban az alapítvány koordinátora.

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×