Infostart.hu
eur:
363.35
usd:
314.51
bux:
150106.67
2026. augusztus 14. péntek Marcell

Miért éri a villámcsapás többnyire a férfiakat?

Többnyire férfiakat sújt villámcsapás, ennek okát keresi egy osztrák szervezet.

Ausztriában a 2000 és 2014 között történt halálos kimenetelű villámcsapásoknak mind a tíz áldozata férfi volt, az Egyesült Államokban 2000 és 2014 között történt 261 halálos villámcsapás áldozatainak csak 19 százaléka volt nő. Eddig nem sikerült megtalálni az okát, miért alakul ez így - hangsúlyozta az Osztrák Elektrotechnikai Szövetség (OVE) Villámvédelem elnevezésű szakmai bizottsága.

A bizottság egy online platform segítségével igyekszik választ kapni a kérdésre. A villámcsapás okozta személyi sérüléseket Ausztriában kötelező bejelenteni a tudományos, kutatásügyi és gazdasági minisztériumban. A villámlásnak az emberekre, állatokra és tárgyakra kifejtett hatására vonatkozóan azonban még rengeteg a nyitott kérdés. A minél pontosabb információk gyűjtése hozzájárulhat a balesetek lefolyásának közelebbi megismeréséhez.

Az Aldis villámfigyelő rendszer online kérdőívet kínál, amelynek segítségével a szakértők lényeges információkat gyűjthetnek a villámcsapásokról és következményeikről. Kérik, hogy jelentsenek minden olyan villámcsapást, amely során emberek vagy élőlények sérülnek vagy halnak meg, illetve olyan eseményeket, amelyek következtében különleges károk keletkeznek például épületeken, fákon vagy más tárgyakon. Az elektromos és elektronikus eszközök sérülése nem érdekli a kutatókat.

Címlapról ajánljuk
Kekvák: az Alkotmánybíróság elutasította a Fidesz és a KDNP indítványát

Kekvák: az Alkotmánybíróság elutasította a Fidesz és a KDNP indítványát

Az Alkotmánybíróság (Ab) érdemi vizsgálat nélkül utasította vissza a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó alaptörvény-módosítás elleni Fidesz–KDNP által beadott indítványt. Sulyok Tamás államfő eltávolítása, az országgyűlési képviselők kapcsán az időkorlát és az alkotmánybírák korhatára ügyében még nincs döntés.

Szigethy-Ambrus Nikoletta: az alacsony vízállás nem csak az energiaellátást, hanem számos más ágazatot is veszélyeztethet

A Duna apadását a teljes gazdaság megszenvedheti – áll az Oeconomus legújabb elemzésében. A gazdaságkutató alapítvány elemzője, Szigethy-Ambrus Nikoletta az InfoRádióban elmondta, az aszály hatásait leginkább az áruszállítás szenvedi meg.
inforadio
ARÉNA
2026.08.14. péntek, 18:00
Major Róbert
rendőr ezredes, egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem RTK Közbiztonsági Tanszékének vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×