Infostart.hu
eur:
363.03
usd:
314.47
bux:
148120.36
2026. augusztus 6. csütörtök Berta, Bettina

Új műtéttel visszaadható a látás

Jövő évtől Magyarországon is elérhető lesz az az új műtéti eljárás, amellyel a látóideghártya sérülése miatt megvakult emberek részlegesen visszanyerhetik a látásukat - mondta az InfoRádiónak a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója.

A műtéti eljárás lényege, hogy a látóhártya mögé aktív implantátumot helyeznek, ami képes a fény érzékelésére, ezt átalakítja elektromos árammá, és átadja a látóhártya megmaradt sejtjeinek, ezek pedig továbbítják az agy felé - közölte az InfoRádióval Németh János professzor, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója. Kifejtette: az eljárás olyanokon tud segíteni, akiknek retinitis pigmentosa betegség miatt veszett el a látásuk, mert emiatt megszűnik annak a sejtrétegnek a működése, amely a fényérzékelésre szakosodott.

A beavatkozás részlegesen adja vissza a látást. A műtét hatására megismernek tárgyakat, megkülönböztetnek gyümölcsöket, el tudnak olvasni 10 centiméteres betűkből álló szavakat és az emberek magasságát is képesek megállapítani, ez pedig a közlekedésben is segítségükre van - hangsúlyozta a professzor.

A Szemészeti Klinika engedélyt kapott, hogy jövőre végezzenek ilyen műtétet, Németországban és az Egyesült Államokban pedig már túl vannak az első operációkon. Az eredmények eltérőek egyénenként - közölte Németh János.

Magyarországon 2-3 ezer embernek van retinitis pigmentosa betegsége, a klinikán azokat keresik, akik a közelmúltban vesztették el a látásukat. A műtét kezdetben ingyenes, mivel egy kutatás keretében zajlik - tette hozzá a professzor.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gerendai Károly a Sziget megmentéséről és a megváltozott sztárvilágról beszélt az Arénában

Gerendai Károly a Sziget megmentéséről és a megváltozott sztárvilágról beszélt az Arénában

A végső látogatottság határozza meg a Sziget Fesztivál idei veszteségét, amelyet előzetesen 1,5 milliárd forintra kalkulál Gerendai Károly főszervező. Arról is beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy az őszi visszatérése óta a vártnál több feladata volt. Mint mondta, egyre kevésbé vonzzák a fesztiválok a legnagyobb sztárokat, így a Szigetnek sem szabad csak rájuk építenie. Azt is elárulta, hogy mennyire volt ráhatása az idei fellépők listájára, a magyar nagyszínpad már egy újítás, és a szolgáltatásokban is sokat léptek előre.

Magyar Péter: túl a mélyponton

„Jó hír, hogy már kilenc centire vagyunk a Duna vasárnapi mélypontjától, és eső várható az osztrák vízgyűjtőkön. A paksi turbina üzemel” – írta Magyar Péter miniszterelnök a Facebookon.
inforadio
ARÉNA
2026.08.06. csütörtök, 18:00
Aszódi Attila
a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Karának dékánja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×