eur:
389.67
usd:
362.13
bux:
0
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Durva vulkánkitörés várható Olaszországban?

Olaszországban nem a Vezúvot tartják a legveszélyesebbnek. Egy szakember nyilatkozata szerint "ha meg kellene mondanom, hogy melyik vulkánt tekinthetjük töltött ágyúcsőnek, akkor az nem a Vezúv lenne, hanem sokkal inkább Ischia-szigete". A Dél-Itáliában fekvő festői sziget vulkánja 1302-ben tört ki utoljára, és bár a tudósok szerint közvetlen fenyegetést most nem jelent a tűzhányó, de azért ők is óvatosságra intenek.

A napokban egy érdekes hír jelent meg több olasz (Corriere della Sera, La Repubblica, AGI, Reuters Italia) és angol (The Press Association, The Statesman) hírportálon. Guido Bertolaso, az olaszországi polgári védelem szervezetének (The Italian Civil Protection National Service) feje kongatta meg a vészharangokat egy lehetséges kitörést latolgatva Ichia-szigetén - írja a Tűzhányó blog.

Ischia-szigete a Tirrén-tengerben, a Nápolyi-öböl északi részén található, Nápolytól 30 km-re. Észak-déli kiterjedése 6 km, kelet-nyugati szélessége pedig 9 km. A szigeten körülbelül 60,000 ember él, gazdasága a turizmuson alapul, mivel fő vonzereje a csodás környezeten kívül a vulkáni utóműködésnek köszönhető számos termálvizű forrás.

A szigeten az utolsó vulkáni kitörés 1302-ben volt, azonban az előtte lévő időszak igen hevesnek tekinthető. A Global Vulcanism Program honlapján megtekinthetjük a feltételezett kitörések kronológiáját.

"Töltött ágyúcső"


Bertolaso közleményében elmondta, hogy "hazájukban a Vezúv jelenti a legnagyobb veszélyt a lakosságra nézve", mindenki tisztában van a nagy óriás potenciális veszélyességével, az egész világ tud a híres 79-es kitöréséről, mely többek között Pempeii-t is elpusztította, azonban nyomatékosan hozzátette, hogy "ha meg kellene mondanom, hogy melyik vulkánt tekinthetjük töltött ágyúcsőnek, akkor az nem a Vezúv lenne, hanem sokkal inkább Ischia-szigete".

Kijelentését arra alapozta, hogy az "Ischia-szigetén lévő magmakamra újratöltődik", az 1302-es kitörés óta a sziget legmagasabb pontja, a Mont Epomeno 300 métert emelkedett. Úgy véli, hogy "az itt bekövetkező kitörés sokkal rosszabb kimenetelű lehet, mint a Vezúv jól ismert kitörése".

Egyes tudósok már 1989-es munkájukban felhívták arra a figyelmet, hogy ez egy veszélyes terület. Azonban ők a kitörés közvetlen veszélyei helyett/mellett a nagy kiemelkedés miatt létrejövő földcsuszamlásokra és iszapfolyásokra hívták fel a figyelmet. Szerintük a kitörés inkább effúzív (lávaöntő) és nem pedig explózív (robbanásos) lesz, de van esély a freatikus, freatomagmás kitörésre is.

A természet hatalma


Fontos megjegyezni, hogy nem kell félni attól, hogy a közeljövőben működésbe fog lépni a vulkanikus sziget, a vulkánokat figyelő INGV (Institucio Nationale di Geofisica et Vulcanologia) szervezet semmilyen közelgő kitörésre utaló nyomot nem talált. Azonban Bertolaso közleménye nagyon tanulságos mindannyiunk számára, példamutató magatartásról tanúskodik az, ahogy a politikusok és a közvélemény figyelmét próbálja felhívni arra, hogy milyen természeti folyamatok zajlanak körülöttünk még akkor is, ha erről az emberiség nem akar tudomást venni, figyelmet szánni rá.

Bertolaso egyik célkitűzése a vulkánokat figyelő rendszer hatékonyabbá tétele, ennek kiterjesztése az aktív vízalatti vulkánokra, valamint egy Európát átszelő vulkáni hamu terjedését nyomon követő rendszer kialakítása (már megszületett a VAAC -Volcanic Ash Advisory Centres személyében), melyet az Eyjafjallajökull mostani kitörése mindenképpen igazol.

Nem győzzük hangsúlyozni, hogy felelősségtudatra kellene ébreszteni a vezetőket, hogy a körülöttünk lévő természet él, és nem csupán egy, az emberiséget kiszolgáló hanem egy sokkal öntörvényűbb és magasztosabb közegről van szó. Vajon mikor fog igazán beleivódni a gondolkodásba az, hogy az egyes területeken lévő látszólagos technikai fejlettség nem ad okot arra, hogy elfeledkezzünk arról, hogy a bolygón amelyen élünk a mi akaratunktól függetlenül zajlanak természetes folyamatok?

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×