eur:
402.57
usd:
348.38
bux:
96277.77
2025. június 17. kedd Alida, Laura

Magyar futballcsapat nemzetközi kupadöntőben – negyven éve a Videotonról beszélt Európa

Eufóriába borítottak egy várost, sőt egy országot, megismertették a Videoton nevet egész Európával, s nem mellékesen a magyar klubfutball legnagyobb sikerét érték el a Ferencváros 1965-ös VVK-győzelme óta. Az 1984–1985-ös UEFA-kupa-menetelés maga volt a csoda, vagy – ha ez nem lenne szörnyű képzavar – még annál is több. A Videoton éppen negyven éve játszotta a Real Madrid elleni döntő első felvonását.

1984. szeptember 18-án, Székesfehérváron kezdődött a sorozat, a cseh(szlovák) katonacsapat, a Dukla Praha ellen. A Koszta – Végh, Disztl L., Csuhay, Horváth – Csongrádi, Burcsa, Vadász – Májer, Szabó, Novath tizenegy Szabó József góljával 1-0-ra győzött. A visszavágó nagyon nehéz körülmények között, nagyon nehéz csatát hozott, de a Vidi – elsősorban Koszta János remeklésével – megúszta Prágában gól nélkül a meccset.

A következő ellenfélnek a francia sztárcsapat, a Paris-Saint-Germain jutott – ennek most különösen jó hangzása van, egy olyan klub, amely akkor és most is az európai elitbe tartozott, most éppen BL-döntőre készülhet. Idős szurkolói ellenben nem biztos, hogy arra voksolnának, hogy nem az 1985-ös csapatnak voltak-e jobb játékosai… Itthon sokan már ott eltemették a fehérvári gárda reményeit. A franciák között játszott két, néhány hónappal korábban Európa-bajnoki címet nyert játékos (Rocheteau, Fernandez), és játszottak világbajnokságot is megjárt sztárok, mint Baratelli, Janvion, Bathenay, illetve pályára lépett az akkor Európa legjobb csatárai közé tartozó Safet Sušić. A visszatérő Disztl Péterrel felálló Videoton mégis csodát tett a Parc des Princes-ben: Szabó József és Csongrádi Ferenc két-két góljával négyet vágott a franciáknak. Dominique Rochateau duplája nem sokat rontott az összképen.

A visszavágón, november 7-én, a Videoton már 2-0-ra vezetett nagyhírű ellenfele ellen. Ám Burcsa Győző találata és Szabó József tizenegyes-gólja semmit nem ért: a játékvezető a 67. percben, a nagy köd miatt lefújta a mérkőzést. Egy nappal később, a fehérváriak bő két héten belül harmadszor is megverték a PSG-t, ezúttal Májer Lajos góljával.

A harmadik fordulóban szerb ellenfél következett: az angol Queen’s Park Rangerst hazai pályán 4-0-ra verő, így 2-6-ról fordító Partizan. Székesfehérvár nem London, a Viditől a belgrádiak „csak” ötöt kaptak. Ám a Vidi védelme sem olyan volt, mint a QPR-é: Disztl Péter nem kapott gól. A 90 perc egyébként Szabó József pályafutásának klasszikusa: a középcsatár négy gólt lőtt Omerovicsnak, az ötödiket Májer Lajos tette hozzá. A visszavágón a Partizan 45 perc alatt kétgólnyit ledolgozott a hátrányból – de közelebb nem jutott a Videotonhoz.

A Videoton – európai kupatörténelmében – először jutott túl három fordulón, sőt először érte meg a tavaszi folytatást. Először jutott egy patinás nemzetközi kupasorozatban a legjobb nyolc közé. Egyébként a Real Madrid, az FC Internazionale, az 1. FC Köln, a Manchester United, a Tottenham Hotspur, a Dinamo Minszk és az FK Željezničar társaságában. Ott már nem igazán akadt „kívánságellenfél”…

Az első tavaszi fordulóban még híresebb ellenfél, egy rettegett sztárcsapat jutott a Vidi párjának: a sorozat korábbi szakaszában a Rába ETO-t 5-2-es összesítéssel elbúcsúztató Manchester United. Az első mérkőzést az Old Traffordon Stapleton góljával megnyerték ugyan az angolok, de nem tűnt reménytelennek a visszavágó. Annak ellenére sem, hogy a kulcsjátékosok közül Csuhay József, Csongrádi Ferenc, Májer Lajos és Novath György is hiányzott. Bekerült így a kezdőcsapatba Wittmann Géza, Borsányi István és Vaszil Gyula, majd csereként Gömöri Ottó és Faddi Máté is pályára lépett. Kovács Ferenc edző arra számított, vagy inkább abban reménykedett, hogy a Vidi „talál” egy gólt, viszont nem kap, s továbbjut tizenegyesekkel.

Wittmann Géza szabadrúgásgóljával a 19. percben valóban kiegyenlítette a hátrányát a Videoton – s a hátralévő, a hosszabbítással együtt 100 percben leginkább a tizenegyesekre spórolt. Óriási húzás volt, mert Disztl Péter kivédte Albiston lövését, a fehérváriak meg mind belőtték a magukét, az utolsót Vadász Imre révén. A Videoton kiverte a Manchester Unitedet, s bekerült az UEFA-kupa elődöntőjébe!

A legjobb négy között már nincsen könnyű ellenfél. Ám aligha kétséges, a fehérváriak az Internazionale, a Real Madrid és a szarajevói Željezničar alkotta trióból a bosnyákokat (akkor még: jugoszlávokat) akarták ellenfélnek. Szerencséjük volt. Ám az már nem szerencse, hogy Székesfehérváron, 30 ezer néző előtt, akkor éppen Csongrádi, Májer és Novath nélkül, 3-1-re nyertek. Burcsa Győző és Disztl László gólja után a 20. percben már 2-0-ra vezetett Kovács Ferenc csapata, Haris Škoro szépített. A 82. percben ellenben Vadász Imre kétgólosra növelte az előnyt. Így is pokoli nehéznek ígérkezett az április 24-i visszavágó. A „Željo” Bahtić és Ćurić góljával a 72. percre nem csak, hogy ledolgozta a hátrányát, de idegenben szerzett góljával továbbjutásra is állt. Ám a 87. percben Csuhay József „előre keveredett a semmiből”, és a döntőbe rúgta a Videotont.

Korábban mindössze három magyar csapat, a Ferencváros (háromszor), az Újpesti Dózsa és az MTK játszott a magyarok közül európai kupadöntőt. A Videoton jutott el első nem budapesti gárdaként a fináléba.

A Real Madrid talán akkor is túl erős lett volna a fehérváriaknak, ha teljes csapatukkal játszanak, de az első, hazai mérkőzésről ráadásul hiányzott Májer, Csongrádi, Szabó (a sorozat társgólkirálya!). Akkora volt az érdeklődés, nem túlzás, országszerte, hogy pótlelátókat állítottak fel a Sóstói Stadionban, több mint 35 ezren szurkoltak a Vidinek. Az egyébként az akkori legelőkelőbb budapesti szállodában, a Hiltonban megszálló spanyol klub Michel, Santillana és Valdano góljával simán, 3-0-ra megnyerte az első felvonást. A második találkozón, a Bernabéuban, a sorozatban talán először, legjobb összeállításában játszhatott a Videoton. Bár a kupa megnyerésére nem volt esély, a fehérváriak egész Európának megmutatták, nem véletlenül jutottak be a fináléba. Disztl Péter tizenegyest védett, Májer Lajos gólt lőtt – a Vidi, ha nem is kupagyőztesként, de győztes meccsel zárta történetének legszebb esztendejét.

Ahogyan Kovács Ferenc megjegyezte: „Már van mire szerénynek lennünk.”

Címlapról ajánljuk

Csicsmann László: ellentétes az USA érdekeivel, hogy katonai úton rezsimváltást érjen el Iránban

Az Egyesült Államoknak nem érdeke belesodródni az Izrael és Irán között kialakult fegyveres konfliktusba, Donald Trump inkább Amerika gazdasági érdekeit tartja szem előtt – mondta az InfoRádióban a Közel-Kelet-szakértő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.17. kedd, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×