eur:
400.16
usd:
366.6
bux:
89731.32
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Szentpétervár, 2018. június 13.Achilles, az Ermitázs jósláshoz használt macskája egy sajtórendezvényen a 2018-as labdarúgó-világbajnokságot megnyitó Oroszország - Szaúd-Arábia mérkőzés előtti napon, 2018. június 13-án Szentpéterváron. A macska az orosz zászló melletti tálból evett eledelt, ami a szervezők szerint az oroszok győzelmét vetíti előre a másnapi meccsen. (MTI/EPA/Georgi Licovszki)
Nyitókép: GEORGI LICOVSZKI

Eldőlt, mi lesz az orosz "himnusz" a tokiói olimpián

Csajkovszkij 1. zongoraversenye csendül fel az orosz himnusz helyett az idén nyárra halasztott tokiói olimpia eredményhirdetésein.

Csajkovszkij 1. zongoraversenye csendül fel az orosz himnusz helyett az idén nyárra halasztott tokiói olimpia eredményhirdetésein.

Sztanyiszlav Pozdnyakov, az Orosz Olimpiai Bizottság (COR) elnöke bejelentette, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elfogadta az orosz sportvezetés márciusi javaslatát.

A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) december 17-én jóváhagyta Oroszországnak a világversenyekről való eltiltását, de felére csökkentette a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) által kiszabott négyéves büntetést, amelyet az állami szintű doppingolás, illetve a moszkvai doppingellenőrző laboratórium működésében észlelt visszaélések miatt 2019 decemberében hozott meg.

A határozat továbbra is megakadályozza az orosz sportolókat abban, hogy a nemzetközi versenyeken országuk zászlaja alatt induljanak és elhangozzék tiszteletükre a himnuszuk. A CAS-döntés értelmében az oroszok a tokiói nyári, valamint a 2022-es pekingi téli olimpián sem indulhatnak nemzetük képviseletében. Oroszország emellett 2022 végéig nem rendezhet világversenyeket és nem is pályázhat azok megrendezésére, ezeken kormánytisztviselői és képviselői sem vehetnek részt.

Pozdnyakov elmondta, hogy sportolóik a COR zászlaja alatt versenyeznek majd a japán fővárosban. A lobogó tartalmazza az orosz nemzeti színeket, ahogyan a küldöttség formaruhája is, de az ország neve, vagy annak rövidítése egyiken sem szerepel.

A CAS korábban elutasította, hogy a következő két évben a világversenyeken a Katyusa című szovjet háborús dalt játszhassák le orosz győzelem esetén. Az indoklás szerint ez a zenemű "túlságosan kötődik Oroszországhoz". Az orosz sportvezetés ezt követően javasolta Csajkovszkij 1. zongoraversenyét, amely az indoklás szerint a zenei világörökség része.

A világszerte ismert zongoraverseny februárban debütált az orosz himnusz "helyetteseként" a gyorskorcsolyázók távonkénti világbajnokságán, a hollandiai Heerenveenben.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Szlovákiában már rabokat is bevetnek a száj- és körömfájás elleni küzdelemben

Szlovákiában miközben a hatóságok a járvány terjedésének megállításán dolgoznak, egyre több álhír jelenik meg a közösségi médiában, ami megnehezíti az intézkedések betartatását. A Szlovákiai Tejtermelők Szövetsége szerint a száj- és körömfájás miatt az idei tejtermelés hét százalékkal csökkenhet északi szomszédunknál.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Donald Trump új vámháborúja alapjaiban rengeti meg a globális kereskedelmi rendszert: az Egyesült Államok legfontosabb partnereire, köztük az EU-ra és Kínára is brutális importvámokat vetett ki. Az Európai Unió 20, Kína 34 százalékos vámterhet kapott, ami egyes elemzések szerint az uniós export akár 19%-os visszaeséséhez és 0,33%-os GDP-csökkenéshez vezethet. Az USA sem ússza meg: a JP Morgan szerint az amerikai gazdaság 1%-os visszaeséssel, a Goldman Sachs szerint pedig jelentős növekedési lassulással nézhet szembe. A Trump-féle "vám az új adó" doktrína kiszámíthatatlansága mellett a beruházások jövője is bizonytalan, miközben a történelmi tapasztalatok szerint a kereskedelem akadályozása még soha nem hozott tartós gazdasági előnyt. A világ egyik legnagyobb haszonélvezője most saját rendszerét borítja fel – következményei messze túlmutatnak egy átlagos gazdaságpolitikai húzáson – éppen ezért várható következményeit is nehéz a bejelentések után alig néhány óra elteltével felmérni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×