394.24
369.95
65045.06
A magyar játékosok ünnepelnek, miután megszerezték az első gólt Bulgária ellen a labdarúgó Európa-bajnoki pótselejtező elődöntőjében játszott mérkőzésen Szófiában 2020. október 8-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Vaszil Donev

Győzelem Bulgáriában, életben maradtak az Eb-remények

A magyar válogatott 3-1-re nyert a bolgárok ellen az Európa-bajnoki pótselejtezőn. Az Eb-részvételéről a novemberi, budapesti, izlandiak elleni mérkőzés dönt. A góljainkat Orbán, Kalmár és Nikolics szerezte, a csapat legjobbja Gulácsi volt.

A mérkőzést percről percre tudósítottuk, ezt a cikk második felében olvashatják.

Marco Rossi szövetségi kapitány a hiányzó Szoboszlai Dominiket a DAC-ban futballozó Kalmár Zsolttal pótolta, aki a 17. percben szögletből adott gólpasszt Willi Orbánnak, majd a 47. percben szabadrúgásból talált be. A meccset a csereként beálló Nikolics Nemanja fejesgólja döntötte el a 75. percben, a végeredményt Georgij Jomov állította be a hajrában. A találkozón Nego Loic becserélésével újoncot is avatott az olasz szakvezető.

A magyarok 45 év után győzték le ismét a bolgár csapatot, idegenben pedig 63 esztendő után sikerült felülmúlniuk.

A nemzeti együttes november 12-én a Puskás Arénában Izlandot fogadja az Eb-részvételért, de előtte most vasárnap előbb Belgrádban Szerbia, majd jövő szerdán Moszkvában Oroszország vendége lesz a Nemzetek Ligájában.

Eredmények

Európa-bajnoki pótselejtező, elődöntő, A divízió:

Izland-Románia 2-1 (2-0)
gól: Sigurdsson (16., 35.), illetve Maxim (62., 11-esből)

Bulgária-MAGYARORSZÁG 1-3 (0-1)
gól: Jomov (89.), illetve Orbán (17.), Kalmár (47.), Nikolics (75.)

B divízió:

Szlovákia-Írország 0-0 - 11-esekkel: 4-2

Bosznia-Hercegovina - Észak-Írország 1-1 (1-0, 1-1, 1-1) - 11-esekkel: 3-4
gól: Krunic (14.), illetve McGinn (53.)

C divízió:

Norvégia-Szerbia 1-2 (0-0, 1-1, 1-2) - hosszabbítás után
gól: Normann (88.), illetve Milinkovic-Savic (82., 103.)

Skócia-Izrael 0-0 - 11-esekkel: 5-3

D divízió:

Észak-Macedónia - Koszovó 2-1 (2-1)
gól: Kololli (16., öngól), Velkovski (33.), illetve Hadergjonaj (29.)

Georgia-Fehéroroszország 1-0 (1-0)
gól: Okriasvili (7., 11-esből)

Percről percre tudósításunk

Marco Rossi egyetlen cserével (Szoboszlai Dominik helyett Kalmár Zsolt került a csapatba) ugyanazt a trizenegyet választotta, amelyik a törökök elleni, szeptemberi győztes mérkőzésen kezdett: Gulácsi Péter - Lang Ádám, Willi Orbán, Szalai Attila - Fiola Attila, Sigér Dávid, Nagy Ádám, Kalmár Zsolt, Holender Filip - Szalai Ádám, Sallai Roland.

A bolgárok névsora: P. Iliev – Cicinho, Terziev, Bozsikov, Nedjalkov – Karabeljov, Malinov – Karagaren, Nedelev, Ivanov – Kraev.

Körülbelül hét-nyolcezer néző lehet a Vaszil Levszki Stadionban. Esik az eső, a pálya talaja nem ideális. A szél is fúj.

A magyar csapat ritkán látott szerelésben, a megszokott meggypiros mezhez választott piros nadrágban játszik.

Óvatos játékkal kezdődött a mérkőzés, ideges mind a két csapat, nagy a vesztenivaló.

A 17. percben Kalmár Zsolt szöglete után Willi Orbán hat méterről a kapuba sodorta, 0-.1.

A bolgárok egy lövéssel válaszoltak, Gulácsi szögletre ütötte Nedelev labdáját.

Közben az izlandiak is vezetnek a románok ellen 1-0-ra.

Kényszerből cseréltek a bolgárok Jomov állt be a megsérült egykori Haladás-játékos, Ivanov helyére.

A 36. percben Nedelev közeli fejesét Gulácsi bravúrral védte.

A bolgárok végigtámadták az utolsó perceket, Kraev a 45+1. percben három méterről kapura lőte a labdát, Gulácsi még egy bravúrral megmentette a csapatot.

Következik a második félidő.

A 47. percben Kalmár Zsolt 23 méteres szabadrúgása megpattant a bolgár sorfalon, s becsúszott a bal alsó sarokba, 0-2.

Sigér, először a meccsen, ügyeskedett, beadása után Sallai lövését blokkolták.

A Lang-Kraev ütközést Marcyniak büntetőnek ítélte. Nedelev már készült a lövéshez, amikor a VAR kivitte a labdát szabadrúgásnak, amit Kraev fölé lőtt.

Nemanja Nikolics beállt Szalai Ádám helyére.

Kicsit tartani tudtuk a labdát a bolgár térfélen.

Újabb magyar csere: Kalmár helyére Nego, Holenderére pedig Hangya állt.

A fehérvári védő előbb majdnem összehozott egy tizenegyest, majd a 76. percben tökéletesen adta be a labdát, Nikolics pedig hét méterről magabiztosan a kapuba fejelte a labdát, 0-3.

Nagy Ádám is lement, Botka Endre védekezik tovább, Gazdag Dániel Fiolát váltotta.

A 89. percben Jomov szépített, 1-3.

Eltelt az ötperces hosszabbítás, vége a mérkőzésnek.

A magyar válogatott 3-1-re nyert és továbbjutott.