Infostart.hu
eur:
364.52
usd:
311.76
bux:
0
2026. augusztus 21. péntek Hajna, Sámuel

Air Race - Besenyeinek nem sikerült a dallasi futam

Nem sikerült Besenyei Péter műrepülő-világbajnoknak a Red Bull Air Race hatodik, dallasi futama. A viadal honlapja szerint Besenyei a selejtezőben az utolsó előtti, 11. időt repülte, majd a nyolc közé jutásért rendezett párharcban a leggyengébb időt érte el.

Dallasban a francia Nicolas Ivanoff győzött a brit Nigel Lamb és a kanadai Pete McLeod előtt.

Az összetettben a címvédő brit Paul Bonhomme az élre ugrott (45 pont), mivel az eddigi éllovas osztrák Hannes Arch (44) a texasi futamon csak nyolcadik lett. Lamb ugyancsak 44 ponttal harmadik. Besenyei 6 pontjával tizedik.

"A ritka levegő hatással van minden repülőre, de az enyémre talán még inkább, hiszen nagyon vékony a gép szárnya. Most megtettem mindent, amit lehetett, nem követtem el hibát, de a gépnek megvannak a saját határai. Egyes fordulókban időt veszítek, úgyhogy dolgoznunk kell a gép szárnyán" - mondta a magyar pilóta.

A idei sorozatból két viadal van hátra: október 11-12-én Las Vegasban, végül 25-26-án az ausztriai Spielbergben találkoznak a sportrepülősök.

Az először 2005-ben megrendezett és hároméves szünet után idén újraindított világbajnokságnak - amelyet a világ leggyorsabb versenyének is neveznek - a mostani a hetedik idénye. Változás a korábbiakhoz képest, hogy a mezőny tagjainak egységes motorral, propellerrel és kipufogórendszerrel felszerelt gépekkel kell versenyezniük, a pilótákra ható centrifugális erő nem lehet nagyobb 10 G-nél, a pályát jelölő felfújható kapuk pedig 20 helyett immár 25 méter magasak.

Címlapról ajánljuk
Augusztus 20-i programok: rendezvények, beszédek, videók – percről percre

Augusztus 20-i programok: rendezvények, beszédek, videók – percről percre

Hírfolyamunkban egész nap követtük az ünnepi eseményeket a Kossuth téri ünnepélyes zászlófelvonástól a fővárosi tűzijáték végéig.

Európa AI-jövője nem a felhőben dől el

A mesterséges intelligenciáról sokszor úgy beszélünk, mintha a felhőben lakna. Valójában azonban adatközpontokban fut, áramot fogyaszt, hőt termel, hálózatot terhel. Európa most szembesül azzal, hogy a digitális szuverenitás nemcsak algoritmusokból és szabályozásból áll, hanem erőművekből, vezetékekből és ipari kapacitásból is.
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
Meztelenül lökték be Európát az újabb háborúba, már nem elég a partizánharc

Meztelenül lökték be Európát az újabb háborúba, már nem elég a partizánharc

Európát teljes erővel éri a "második kínai sokk": Kína már nem olcsó fogyasztási cikkekkel, hanem autókkal, napelemekkel, akkumulátorokkal és félvezetőkkel árasztja el az uniós piacot, az EU kétoldalú árukereskedelmi hiánya 2025-ben 359,8 milliárd euróra duzzadt. A Bundesbank és az EKB elemzései szerint a kínai exportoffenzíva mögött nem csupán az amerikai vámok elől menekülő áruk átterelődése áll, hanem a gyenge belföldi kereslet, a célzott állami iparpolitika és a stratégiai ágazatok masszív támogatása. A kínai támogatások éppen azokban a szektorokban a legerősebbek – félvezetők, napelemek, elektromos autók –, amelyekben Európa is technológiai önállóságot próbál építeni. Ráadásul új digitális függőségek is kialakulóban vannak, például a Huawei által terjesztett NearLink technológián keresztül, amelynek kezelése nehezebb, mint a korábbi 5G-vita volt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×