Egészségi állapota miatt a nagyhéten kímélni kellett a katolikus egyházfőt, de aztán dacolt az egészsége miatti aggodalmakkal, és szombaton ő maga vezette a vigília hosszú szertartását a Szent Péter-bazilikában, majd pár óra múlva megtartotta a húsvétvasárnapi misét a Szent Péter téren.
Ferenc szerint az akadályt, vagyis a halált, a gyűlöletet és az ellenségeskedést jelképező követ a béke, a megbocsátás, a testvériség, az élet elől csak maga a feltámadt Jézus Krisztus tudta elgördíteni, csak ő tudta „elvenni a világ bűneit”, és lehetővé tenni akkor és ma is az őt követőknek, hogy megújítsák az életüket. Ha az emberek nem tudnak megbocsátani egymásnak, akkor nem tudják legyőzni előítéletességüket, bosszúvágyukat és abbéli meggyőződésüket, hogy mindig ők a jók, és mások a rosszak – mondta.
Sorban megemlékezett a konfliktusok áldozatairól – Izraelben, a palesztin területeken, Ukrajnában, Hegyi-Karabahban, Szíriában, Szudánban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Mianmarban – és a nélkülözőkről a Gázai övezetben, Szíriában, Jemenben, a Száhel-övezetben, Afrika szarván, Mozambikban, Mianmarban, Bangladesben, Haitin. Imádkozott azért, hogy a világon mindenütt betartsák a nemzetközi, az emberi és a nemzetközi humanitárius jogot, a segélyek eljussanak a rászorulókhoz, a szabadságuktól jogtalanul megfosztottak kiszabadulhassanak fogságukból, az országok vezetői, a politikusok pedig népük jólétén fáradozzanak.
Hangsúlyosan szerepelt beszédében a felhívás azonnali tűzszünetre a Gázai övezetben, az izraeli túszok szabadon bocsátása a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet fogságából, a segélyek eljuttatása az övezetbe, valamint minden fogoly kicserélése a szemben álló felek között az ukrajnai háborúban.
Üzenete után az egyházfő elmondta szokásos áldását Rómának és a világnak (Urbi et Orbi), majd autójával körbejárt a téren és végig a Tevere folyóhoz vezető sugárúton, hogy közelről üdvözölhesse az embereket.
A Vatikán közlése szerint a pápának húsvét után ismét pihennie kell, több hónapig jelentősebb külföldi utat nem is tervez, viszont az indonéz külügyminiszter éppen vasárnap jelentette be, hogy a katolikus egyházfő szeptember elején a zömmel muszlimok lakta délkelet-ázsiai országba látogat.